07.07.2020/09:15

Eksport żywności odporny na pandemię

Początek II kwartału przyniósł kontynuację trendu wzrostowego. W kwietniu sprzedaż za granicą wygenerowała wartość 2,7 mld euro, o 3,8 proc. większa niż przed rokiem – podaje DGP.

Po raz kolejny okazało się, że polskie firmy są w stanie skutecznie reagować na tak znaczące zmiany w otoczeniu biznesowym - mówi Paweł Wyrzykowski, analityk w Banku BNP Paribas.

Po czterech miesiącach roku eksport w tej kategorii był na plusie. Jego wartość wyniosła 11,1 mld euro, co daje 7,6 proc. wzrostu. Choć, jak zauważają ekspercie, dynam9ika nieco osłabła. W tym samym czasie 2019 roku sięgała 9,9 proc.

„W kwietniu były już widoczne skutki administracyjnego zablokowania zarówno przewozów, jak i części kanałów dystrybucji. Najbardziej dotkliwe okazało się wstrzymanie pracy sektora restauracyjnego w Europie, który jest znacznym odbiorcą polskiego drobiu, mięsa wołowego, ale też produktów mleczarskich” - tłumaczy Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.