25.02.2020/10:32

Elektroniczny paragon i wirtualne kasy. Idą zmiany

Prace nad stworzeniem systemu elektronicznego paragonu idą naprzód. 12 lutego odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu związanego z tą regulacją. Nowe przepisy w zakresie przesyłania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej mają wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

Natomiast 30 kwietnia podpisane i opublikowane zostanie rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Obecnie jego projekt został przekazany Komisji Europejskiej do notyfikacji. „Nowe kasy wirtualne będą wówczas mogły być poddane procesowi certyfikacji, który będzie prowadzony przez Główny Urząd Miar. Przewiduje się, że tego rodzaju kasy będą mogły pojawić się na rynku w II połowie 2020 r.” – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Odniósł się również do poruszonej w interpelacji kwestii instalowania kas online. Zwrócił uwagę, że w ustawie z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675), w niektórych branżach wprowadzono obowiązek stosowania kas online. Obowiązkiem tym objęto:

- Sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych oraz świadczenie usługna prawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów – od 1 stycznia 2020 r.

- Świadczenie usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania, a także sprzedaż węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych – od 1 lipca 2020 r.

- Świadczenie usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu) – od 1 stycznia 2021 r.

„Podatnicy z pozostałych branż mogą stosować kasy rejestrujące online, jednak nie są do tego zobowiązani. Rozwiązanie przewidziane w art. 111 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r. poz. 106) oraz w art. 145b ust. 3 ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, polegające na dofinansowaniu zakupu kas online, ma zachęcić podatników do zakupu tego rodzaju kas” - wskazał Sarnowski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.