07.05.2018/14:46

Enterprise Investors negocjuje przejęcie chorwackiej sieci Studenac

Fundusz private equity Enterprise Investors prowadzi negocjacje dotyczące przejęcia chorwackiej sieci sklepów Studenac - donosi "Jutarnij List". Gazeta twierdzi, że w grę wchodzi przejęcie części lub nawet 100 proc. udziałów w spółce.

Studenac to sieć spożywcza licząca ok. 380 sklepów, zlokalizowanych głównie w Dalmacji. W 2016 roku jej przychody przekroczyły 1,2 mld kun chorwackich (blisko 0,7 mld zł). Studenac wygenerował wtedy zysk przed opodatkowaniem na poziomie ok. 74 mln kun (42 mln zł). Właścicielem Studenac od początku lat 90. jest założyciel sieci, biznesmen Josip Milavić.

Jak podaje "Jutarnij List", przedstawiciele Enterprise Investors już od dwóch miesięcy badają finanse Studenac. Gazeta w swoim artykule powołała się na cztery anonimowe źródła.

Studenac jest ósmą pod względem wielkości siecią handlową w Chorwacji. Liderem rynku w tym kraju jest Konzum, którego udziały przekraczają 20 proc. Na drugim miejscu plasuje się Lidl, a kolejne miejsca zajmują Plodine, Kauland, Tommy, Spar, Billa i właśnie Studenac.

Z danych chorwackiego urzędu antymonopolowego za 2016 r. wynika, że do dziesięciu największych detalistów w kraju należało aż 82 proc. rynku grocery. Z kolei cały handel wielkopowierzchniowy odpowiadał za ponad 70 proc. przychodów branży handlowej.

Enterprise Investors znane jest z licznych inwestycji w sektorze handlowym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jeden z funduszy zarządzanych przez EI w 2010 r. przejął 49 proc. udziałów w sieci sklepów Dino. Stopa zwrotu z tej siedmioletniej inwestycji (w 2017 r. Dino zadebiutowało na warszawskiej giełdzie) przekroczyła 700 proc. brutto. Enterprise Investors inwestowało w przeszłości również w Eldorado (obecnie Emperia, właściciel Stokrotka) i w rumuńską sieć sklepów spożywczych Profi.

W 2017 r. fundusz PEF VII zarządzany przez Enterprise Investors przejął 100 proc. udziałów w sieci supermarketów spożywczych CBA Slovakia. Wcześniej EI zainwestowało w rumuńską sieć sklepów z zabawkami i grami Noriel (100 proc.) oraz słoweńską sieć sklepów sportowych Intersport ISI (100 proc.).

W portfolio Enterprise Investors znajdują się aktualnie m.in. takie podmioty, jak producent napojów Kofola (21 proc. udziałów), broker finansowy X-Trade Brokers (19 proc.), producent win i cydru Jantoń (97,5 proc.), producent pieczywa Pen-Pak (65 proc.) i biuro podróży Novaturas (49 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.