16.10.2020/11:38

Enterprise Investors przejmuje kontrolę nad dużym producentem pieczywa

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors, podpisał umowę na mocy której dokupi pozostałe 35 proc. akcji Pan-Pek, jednego z największych chorwackich producentów pieczywa, prowadzącego też własną sieć sprzedaży detalicznej.

Na mocy umowy między stronami, Ivan Parać - założyciel spółki, podjął decyzję o sprzedaży swoich akcji EI. PEF VII jest dziś właścicielem 65 proc. akcji Pan-Pek, które kupił w maju 2018 r. Po przejęciu udziałów należących do założyciela fundusz będzie 100 proc. akcjonariuszem spółki. Wartość transakcji nie została ujawniona. Transakcja wymaga zgody chorwackiego urzędu antymonopolowego.

Pan-Pek został założony w 1992 r. i jest jednym z największych producentów mrożonych produktów piekarskich na Bałkanach. Obsługuje nowoczesne sieci handlowe w Chorwacji oraz posiada 65 własnych punktów sprzedaży detalicznej. Sklepy Pan-Pek zlokalizowane są przede wszystkim w Zagrzebiu i jego okolicach, choć sieć zwiększa swoją obecność w pozostałych ośrodkach miejskich oraz na wybrzeżu.

To właśnie dzięki własnej sieci sprzedaży Pan-Pek może zaoferować klientom szeroki wybór pieczywa, jak i kanapki oraz małe przekąski, które można zjeść na miejscu. Od dwóch lat spółka intensywnie rozwija swoją ofertę aby móc zaoferować swoim klientom najlepsze produkty. Główny zakład produkcyjny Pan-Pek znajduje się w Zagrzebiu, natomiast drugi, mniejszy, jest zlokalizowany w miejscowości Dakovo we wschodniej Chorwacji.

– Chcielibyśmy podziękować Ivanowi Paraciowi za dwa lata owocnej współpracy. Jest przedsiębiorcą z krwi i kości - skuteczny w działaniu i bardzo doświadczony. Pod jego kierownictwem Pan-Pek zdobył wielu klientów i znacząco rozwinął swoją sieć detaliczną, dzięki czemu w 2019 r. spółka osiągnęła rekordowy poziom sprzedaży - 36 mln EUR. Jesteśmy przekonani, że obecny prezes János Király będzie dalej umacniał wiodącą pozycję Pan-Pek w regionie – powiedział Michał Kędzia, partner Enterprise Investors, odpowiedzialny za inwestycję.

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 2 miliardy EUR w 144 spółki działające w różnych sektorach gospodarki. Fundusze te zakończyły inwestycje w 134 spółkach, uzyskując przychody brutto w wysokości 4.1 miliarda EUR.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także