28.07.2016/18:57

Eurocash buduje mocną nogę detaliczną

Ze względu na gorsze wyniki dywizji Cash&Carry oraz utrzymujące się środowisko niskich cen żywności, analitycy Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego (w raporcie z 21 lipca) obniżyli swoje prognozy dla Eurocash i cenę docelową do 55,6 zł za akcję, utrzymali jednak rekomendację „Kupuj”.

W 2016 roku eksperci DM PKO BP spodziewają się dynamiki przychodów w okolicach 4,4%, co będzie efektem 2,7% wzrostu organicznego oraz dodania nowej sprzedaży franczyzobiorcy Delikatesów Centrum, Rogala i EKO Holdingu, którego konsolidację zakładają od 4 kwartału 2016. Pozytywną dynamikę wzrostów głównie w dywizji Delikatesy, niwelować będzie spadek w Cash&Carry.

Spółka podjęła działania, żeby odwrócić negatywną tendencję spadku LFL w dywizji Cash&Carry, trwającą od 2 kwartału 2015, a spowodowaną zmniejszającą się liczbą małych sklepów korzystających z usług hurtowni. Zdaniem analityków będzie to bardzo trudne zadanie, zważywszy na trendy rynkowe i ciągłą ekspansję sklepów sieciowych. Swoje minihale Cash&Carry zamknęła także sieć Makro C&C. 

Zakup EKO Holding to kolejny po akwizycjach franczyzobiorców Delikatesów Centrum dowód na to, że Eurocash ewoluuje w stronę działalności detalicznej i zapewne w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych transakcji w tym kierunku. Można spodziewać się, że następnym celem mogłaby być Żabka, choć wysoka wartość transakcji niosłaby za sobą zapewne konieczność finansowania tego zakupu poza zwiększeniem długu, także emisją akcji.

Analitycy DM PKO BP spodziewają się niewielkiego, o 0,1pp, wzrostu marży brutto na sprzedaży r/r, głównie ze względu na kontynuację integracji EC Serwis i dalszej poprawy marżowości na miksie produktów. 

Zaproponowana ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej nie dotyczy sprzedaży franczyzowej, więc w niewielkim stopniu będzie dotyczyła działalności Eurocash. Niemniej jednak dotknięte podatkiem mogą być zakupione spółki franczyzowe Delikatesów Centrum – Rogala i Stodółka oraz EKO Holding. Wartość podatku nie będzie jednak wysoka – analitycy szacują, że łącznie w skali roku nie przekroczy ona 11 mln zł, a Eurocash z łatwością przerzuci koszty podatku na dostawców i klientów.

Zaktualizowany model DCF DM PKO BP pokazał wartość 55,6 zł jako nową cenę docelową dla akcji spółki. Analitycy utrzymali rekomendację „Kupuj” dla akcji Eurocash.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.