29.03.2017/12:40

Eurocash czuje wiosnę! Delikatesy Centrum rosną, pojawiły się synergie z Eko Holding

Zdaniem analityków DM Vestor widoczne są oznaki poprawy sytuacji Grupy Eurocash. O ile spółka jest nadal ostrożna co do perspektyw na 2017, to wg opinii ekspertów, widać pewne pozytywne sygnały, w tym: powrót segmentu Delikatesy Centrum na ścieżkę wzrostu (wzrost sieci i poprawa LFL), zmniejszenie kosztów stałych w segmencie C&C, synergie z konsolidacji przejętej w styczniu spółki EKO Holding.

Analitycy pozytywnie oceniają także pracę Eurocashu nad nowymi formatami, co ich zdaniem zaowocuje przyspieszeniem wzrostu organicznego w przyszłości pomimo obecnego negatywnego wpływu na EBITDA. Jednocześnie eksperci DM Vestor podtrzymali prognozę EBITDA na 2017 r. na poziomie 464 mln zł (5 proc. wzrostu r/r i 4 proc. poniżej konsensusu).

Powrót Delikatesów Centrum na ścieżkę wzrostu. Dostawy świeżych towarów oraz wprowadzenie programów lojalnościowych przełożą się według analityków na dynamiczny jednocyfrowy wzrost LFL. Po słabszym 2016 r. oczekują przyśpieszenia otwarć netto w 2017 r. do poziomu 80 sklepów rocznie. Rozwój formatu świeżych dostaw oraz wprowadzenie programów lojalnościowych powinno przełożyć się natomiast na dynamiczny wzrost LFL w kolejnych okresach.

W przypadku EKO Holding eksperci widzą potencjał do poprawy marży operacyjnej oraz cyklu konwersji gotówki poprzez wprowadzenie do sprzedaży produktów na warunkach zakupowych Eurocash. Przejęta w styczniu za 140 mln zł spółka może naszym zdaniem wygenerować pozytywną EBITDA już w 2017 r. ze względu na włączenie sklepów do efektywnej logistyki Eurocash oraz synergii zakupowych z Eurocashem (niższe ceny oraz dłuższe terminy płatności). W przypadku wydłużenia cyklu konwersji gotówki o 15-20 dni, według naszych szacunków, spółka wygeneruje ok. 50 mln gotówki z kapitału obrotowego.

Grupa Eurocash jest liderem w hurtowej dystrybucji szybko zbywalnych produktów spożywczych, alkoholi i wyrobów tytoniowych oraz chemii gospodarczej (FMCG). Na koniec 2015 r. spółka posiadała 187 hurtowni Cash and Carry, 1076 sklepów w sieci franczyzowej Delikatesy Centrum oraz 4554 zrzeszonych sklepów w sieciach franczyzowych Groszek oraz Lewiatan.

DM Vestor podnosi rekomendację dla EurocashAnalitycy DM Vestor utrzymali swoje  prognozy i cenę docelowa dla akcji Eurocashu w wys. 36 zł/akcję, ale po spadku kursu o 8 proc. od ostatniego raportu, podnosimy rekomendacje do Akumuluj z Trzymaj. Najniższy od marca 2011 r. poziom wskaźnika 1YF EV/EBITDA. Na naszych prognozach, które są poniżej konsenusu, Eurocash jest wyceniany przy mnożniku EV/EBITDA 10.5x na 2017p oraz 9.8x na 2018p, co stanowi 7% i 12% premię do spółek porównywalnych. Eurocash historycznie notowany był z wysoka dwucyfrową premią do spółek porównywalnych (średnio 17% w latach 2012-2016) ze względu na rozwój poprzez akwizycje oraz generowanie gotówki z kapitału obrotowego. Obecna wycena na wskaźniku 1YF EV/EBITDA 10.5x jest znacząco poniżej średniej (średnia w latach 2012-2016 wynosi 12.7x). Na podstawie wyceny metodami DCF oraz porównawczą wyznaczamy cenę docelową PLN 36/akcję.
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Ekonomista 30.03.2017

    Eurocash cena docelowa w 2017 roku -75 złotych

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.