03.12.2018/12:07

Eurocash może sprzedać PayUp – jest decyzja UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał pozytywną decyzję w sprawie przejęcia przez Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności kontroli nad PayUp Polska. Urząd uznał, że transakcja nie spowoduje istotnego ograniczenia konkurencji na rynku. Eurocash może zainkasować 110 mln zł.

Przedmiotem zgłoszenia do Prezesa UOKiK była koncentracja, polegająca na przejęciu przez Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności, należącą do grupy kapitałowej Innova, kontroli nad PayUp Polska, należącą do grupy kapitałowej Eurocash.

Marek Niechciał, prezes UOKiK w decyzji z 28 listopada 2018 r., opublikowanej 2 grudnia, stwierdził, że w wyniku koncentracji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na żadnym z rynków, na których prowadzą działalność jej uczestnicy.

Firma ePłatności po przejęciu kontroli nad PayUp nadal będzie konkurowała z innymi graczami prowadzącymi działalność na wskazanym rynku, w tym m.in. z firmami Kart-Tel, Euronet Polska, Centrum Elektronicznych Usług Płatniczych eService oraz Grupą LEW, z szacunkowymi udziałami (w ujęciu wartościowym) w 2017 r. wynoszącymi odpowiednio: ok. [15-20] proc., ok. [5-10] proc., ok. [0-5] proc. i ok. [0-5] proc.

„Stosownie do treści art. 18 ustawy o ochronie konkurencji Prezes Urzędu, w drodze decyzji, wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, w wyniku której konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, w szczególności przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku. Zgodnie z art. 4 pkt 10 tej ustawy przez pozycję dominującą rozumie się pozycję przedsiębiorcy, która umożliwia mu zapobieganie skutecznej konkurencji na rynku właściwym przez stworzenie mu możliwości działania w znacznym zakresie niezależnie od konkurentów, kontrahentów oraz konsumentów; domniemywa się, że przedsiębiorca ma pozycję dominującą, jeżeli jego udział w rynku przekracza 40 proc.” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

„Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż przedmiotowa transakcja nie spowoduje istotnego ograniczenia konkurencji na rynku, w szczególności poprzez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej. Rozpatrywana koncentracja spełnia zatem przesłanki określone w art. 18 ustawy o ochronie konkurencji, co uzasadnia wydanie przez Prezesa Urzędu zgody na jej dokonanie” – stwierdza prezes UOKiK.

Przypomnijmy: pod koniec września 2018 r. Grupa Eurocash zawarła przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki PayUp Polska, zarządzającej siecią terminali płatniczych zainstalowanych w sklepach detalicznych na terenie całego kraju. Nabywcą jest firma Polskie ePłatności. Strony transakcji zawarły ponadto umowę o długoterminowej współpracy, zapewniając w ten sposób ciągłość świadczenia usług płatniczych dla klientów Grupy Eurocash.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.