04.05.2018/13:46

Eurocash nie zamieni franczyzowych sklepów w placówki pocztowe

Sklepy franczyzowe działające pod należącymi do Grupy Eurocash szyldami Lewiatan, Groszek, Abc czy Delikatesy Centrum nie staną się placówkami pocztowymi, by móc działać legalnie w niedziele z zakazem handlu - donosi money.pl.

Portal informuje, że Eurocash nie zamierza wprowadzać nakazów dotyczących otwierania sklepów w niedziele z ograniczeniami handlu. Ma to dotyczyć także triku z "placówką pocztową". Eurocash nie planuje także dostarczać franczyzobiorcom analiz prawnych, czy sklepy jego sieci można uznać za placówki pocztowe.

Jak komentuje dla money.pl Jan Domański, rzecznik prasowy Eurocashu, "w ramach sieci nie ma odgórnych nakazów co do prowadzenia sklepów". - Nie ma takich nakazów i nie będzie - podkreśla przedstawiciel firmy.

Jednocześnie Domański zauważa, że niektóre sklepy działające pod szyldami Lewiatan, Groszek, Abc czy Delikatesy Centrum są otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. Jest to możliwe dzięki przewidzianemu w ustawie ograniczającej handel w niedziele wyłączeniu spod zakazu dla przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, którzy handlować będą we własnym imieniu i na własny rachunek. W praktyce oznacza to, że franczyzobiorca może samodzielnie stać za ladą. Zdaniem MRPiPS i Państwowej Inspekcji Pracy, mogą mu także pomagać członkowie rodziny (taka interpretacja nie jest podzielana przez całą branżę handlową).

Przypomnijmy, jak informowaliśmy jako pierwsi na portalu wiadomoscihandlowe.pl, za placówki pocztowe uznane mogą zostać sklepy franczyzowe innej sieci handlowej, a mianowicie Żabki. - Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku – tłumaczyło 24 kwietnia w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Żabki.

Operatorem o którym mowa jest firma Point Pack, która m.in. dostarcza Żabce rozwiązania umożliwiające współpracę z Pocztą Polską i DHL. Point Pack jest zarejestrowany jako operator pocztowy w rejestrze prowadzonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na mocy umowy z Żabką, sklepy największej w Polsce sieci convenience są placówkami Point Pack.

Uznanie Żabek za placówki pocztowe oznacza nie tylko, że sklepy sieci mogą być otwarte w niedziele z zakazem handlu. Równie istotną konsekwencją takiej interpretacji prawa jest to, że w Żabkach w niehandlowe dni pracować mogą nie tylko franczyzobiorcy sieci, ale również szeregowi pracownicy sklepów.

Na razie nie wiadomo, czy inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przychylą się do interpretacji prawa, na jaką liczy Żabka. Z dotychczasowych deklaracji PIP wynika jedynie, że każdy przypadek badany będzie oddzielnie.

Czytaj także:
Sklepy Żabka to placówki pocztowe. Mogą być otwarte w niedziele z zakazem handlu

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • jolanta 10.05.2018

    Nie zmusza nikogo do robity w niedziele. Zabki sa otwaret w niedziele, mają duży ruch i ajenci sami szukają furtek żeby móc zatrudnić ludzi do niedzielnych dyżurów, np. studentów, którzy w inne dni się uczą a nie pracują

  • remus 10.05.2018

    Jeżeli kogoś ta „afera” stawia w złym świetle to raczej tych którzy zmontowali nam ten nieświeży pasztet prawy czyli tę ustawę, a nie przedsiębiorców, którzy próbują uczciwie zarabiać

  • sorex 10.05.2018

    Trick, omijanie prawa itp. – nieźle się rzuciliście na tę żabkę. A to przecież pomoże w legalnym zatrudnianiu osób które chcą dorobić w niedziele, bo kiedy indziej nie mogą. To dobry ruch.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.