25.02.2016/10:00

Eurocash pokazał wyniki. Przychody i zysk w górę

Skonsolidowana sprzedaż Grupy Eurocash w całym roku 2015 wyniosła 20,32 mld zł, co oznacza wzrost o 20 proc. W samym czwartym kwartale ubiegłego roku Eurocash poprawił swoje przychody ze sprzedaży o 13 proc. - wyniosły one 5,04 mld zł.

Wzrosty wygenerowane przez Eurocash to efekt m.in. przejęcia wyodrębnionej z Kolportera spółki Service FMCG, jak również Inmedio (po wyłączeniu przychodów przejętych podmiotów, sprzedaż Eurocashu wzrosła o około 4 proc.). Na wyniki całej grupy pozytywnie wpłynęło także poprawienie sprzedaży w kluczowych formatach oraz dalsza ekspansja organiczna.

Zysk brutto na sprzedaży wypracowany przez Grupę Eurocash w czwartym kwartale 2015 r. wyniósł ponad 553 mln zł, (a więc wzrósł o 9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r.), a w całym ubiegłym roku przekroczył 2 mld zł, co stanowi wzrost o 11 proc. rok do roku.

Zysk netto Grupy Eurocash w czwartym kwartale 2015 r. poprawił się o 45 proc., do poziomu 109 mln zł. Z kolei skonsolidowany zysk netto za cały miniony rok wzrósł o 26 proc. rdr do ponad 230 mln zł.

– Warunki makroekonomiczne dla rynku FMCG pod koniec 2015 r. były korzystniejsze niż we wcześniejszych kwartałach, gdyż doszło do odwrócenia trendu deflacyjnego. W ostatnim kwartale ubiegłego roku mieliśmy inflację cen żywności i napojów bazalkoholowych na poziomie 0,1 proc. rdr, aczkolwiek ten niewielki wzrost wynikał głównie z niskiej bazy porównawczej. W całym 2015 r. ceny spadły średnio o 1,7 proc. Z uwagi na utrzymującą się presję cenową i niesłabnącą konkurencję, w szczególności ze strony dyskontów, sytuacja w tzw. handlu tradycyjnym jest wciąż bardzo wymagająca – komentuje Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu.

Jak dodaje przedstawiciel grupy, na wyraźne wzrosty w 2015 r. złożyły się przejęcia (dokonane jeszcze w 204 r.) oraz przyspieszenie ekspansji organicznej w formacie cash & carry. Rok 2015 był dla Eurocashu rekordowy pod względem liczby otwarć nowych hurtowni. W samym ostatnim kwartale Eurocash uruchomił 10 hal cash & carry, a w całym roku otworzył 19 placówek działających w tym formacie.

EBITDA Grupy Eurocash za ostatni kwartał 2015 r. wyniosła blisko 185 mln zł, o 17 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. Mimo mniej korzystnego miksu sprzedażowego, tj. wzrostu udziału papierosów i wyrobów tytoniowych (po przejęciu części biznesu Kolportera), których sprzedaż charakteryzuje się niższą rentownością, w czwartym kwartale ubiegłego roku marża EBITDA wzrosła do 3,66 proc. wobec 3,54 proc. rok wcześniej. W całym 2015 r. skonsolidowana EBITDA wyniosła niemal 476 mln zł, co oznacza wzrost o 15 proc. rok do roku.

eurocash

Jacek Owczarek komentując wyniki Eurocashu podkreślał, że grupa w minionym roku mocno zaangażowała się w działania mające na celu wspieranie konkurencyjności swoich klientów, czyli głównie małych i średnich niezależnych sklepów detalicznych, działających samodzielnie lub w ramach sieci franczyzowych czy partnerskich.

– Z powodzeniem rozwijaliśmy m.in. koncepcję Faktoria Win, dzięki której ta kategoria produktów w atrakcyjnej dla konsumentów formie powróciła do niezależnych sklepów z tzw. rynku tradycyjnego. W 2015 r. zorganizowaliśmy również ogólnopolską akcję promocyjną Megaturniej, która objęła niemal 10 tysięcy niezależnych sklepów, a jej elementem był turniej telewizyjny Mistrz Zakupów. Wierzymy w przyszłość handlu tradycyjnego w Polsce i dalej zamierzamy w niego inwestować – wskazał Jacek Owczarek.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.