13.12.2016/14:58

Eurocash "zadowolony” z zastrzeżeń UOKiK ws. przejęcia Eko Holding

Grupa Eurocash poznała dzisiaj zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do transakcji przejęcia kontroli nad spółką Eko Holding, zarządzających siecią blisko 250 supermarketów Eko. Wbrew pozorom wnioski z postępowania przeprowadzonego przez Urząd są pozytywne dla dystrybutora.

Urząd antymonopolowy po analizie zgromadzonego materiału doszedł do wniosku, że przejęcie sklepów Eko przez Eurocash może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na trzech lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej AKCU w promieniu do kilometra od sklepów Eko Holding w: Chróścicach (woj. opolskie), Gniewczynie Łańcuckiej (woj. podkarpackie) i Zarzeczu (woj. podkarpackie). To oznacza, że na prawie 250 lokalizacji, tylko trzy sklepy budzą wątpliwości UOKiK.

- Otrzymaliśmy od UOKiK informację o zastrzeżeniach dotyczących trzech rynków lokalnych, czyli dokładnie mówiąc 3 sklepów Eko, których lokalizacje pokrywają się ze sklepami prowadzonymi przez niezależnych przedsiębiorców w ramach sieci franczyzowej Delikatesy Centrum. Są to 3 z blisko 250 placówek prowadzonych przez EKO, co w ocenie Eurocash jest bardzo dobrą informacją, wskazującą na możliwość relatywnie szybkiego zamknięcia transakcji mówi Jan Domański, rzecznik prasowy Eurocash.

I dodaje: - Udział tych 3 sklepów w sprzedaży sieci Eko nie jest znaczący, więc ich potencjalne wykluczenie z transakcji nie powinno wpłynąć w negatywny sposób na parametry ekonomiczne całej akwizycji. Tego typu zastrzeżenia są normalną procedurą UOKiK i jesteśmy w bieżącym kontakcie z Urzędem, aby finalizować proces wydania zgody UOKiK.

Komentarz przedstawiciela Grupy Eurocash sygnalizuje, że spółka będzie chciała jak najszybciej zamknąć postępowanie, a tym samym nie wniesie zastrzeżeń wobec planowanej transakcji i zdecyduje się na pozbycie się wspomnianych trzech sklepów w Chróścicach, Gniewczynie Łańcuckiej i Zarzeczu.

W przypadku transakcji przejęcia przez Eurocash spółki Eko Holding, której obroty sięgają ok. 1 mld zł niezwykle ważny jest czas. Dystrybutor czeka na decyzję UOKiK już od marca 2016 r., a to powoduje, że spółka nie jest w stanie skorzystać z efektów synergii, które wygeneruje ta transakcja i wzrost skali grupy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.