10.08.2016/17:05

EuroCommerce skarży ustawę o podatku od handlu do KE

Pod koniec lipca Christian Verschueren, dyrektor generalny EuroCommerce, organizacji zrzeszającej 31 największych organizacji międzynarodowych detalistów (w tym POHiD), zapowiedział, że rozważy możliwość wniesienia oficjalnej skargi do organów Unii Europejskiej w sprawie przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, którą uchwalił polski parlament. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl skarga wkrótce zostanie złożona.

Podatek od sprzedaży detalicznej może być zakwestionowany przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, na czele której stoi duńska komisarz Margrethe Vestager, albo przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem EuroCommerce podatek handlowy, jaki ma wejść w życie w Polsce 1 września, skonstruowany został w sposób, który faworyzuje lokalne, krajowe przedsiębiorstwa. Z wyliczeń organizacji wynika, że na wpływy do budżetu polskiego państwa w 95,3 proc. złoży się 10 największych zagranicznych detalistów sprzedających żywność. Pozostałe 4,7 proc. wpływów pochodzić będzie od 10 największych przedsiębiorstw o polskim kapitale.

Eurocommerce podkreśla, że za każdy 1 proc. swoich przychodów, międzynarodowe sieci zapłacić mogą nawet 5-krotnie wyższy podatek, niż sieci polskie. Według Christiana Verschueren podatek zdecydowanie ma charakter dyskryminujący.

Wydaje się, że odpowiednie organy Komisji Europejskiej już rozpoczęły dochodzenie w sprawie tego, czy danina ta jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. Należy przypomnieć, że KE interesowała się i prowadziła wymianę korespondencji z polskim rządem ws. nowych przepisów, zanim jeszcze ustawa została uchwalona.

Potwierdza to resort finansów, który poinformował redakcję portalu wiadomoscihandlowe.pl, że "Komisja Europejska zainteresowała się ustawą o podatku od sprzedaży detalicznej już na etapie prac nad projektem, w kontekście zgodności z przepisami unijnymi. Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji KE pismem z dnia 4 lutego 2016 r. oraz w kolejnych pismach z dnia 30 maja i 6 lipca 2016 r. zwróciła się o przedstawienie wyjaśnień na temat projektowanego podatku. Pytania Komisji dotyczyły konstrukcji podatku, celu jego wprowadzenia, zwolnienia z podatku i stawek progresywnych. W korespondencji z Komisją strona polska wyjaśniła szczegółowo konstrukcję podatku od sprzedaży detalicznej i uzasadnienie jego wprowadzenia."

Warto przypomnieć, że Komisja Europejska ma już duże doświadczenie związane z podobną ustawą, która obowiązywała na Węgrzech. Zanim jednak zapadną ewentualne rozstrzygnięcia, minąć mogą nawet dwa lata. Z drugiej strony - warto przypomnieć, że postępowanie ws. tzw. ustawy węgierskiej trwało tylko ok. 4 miesięcy. W przypadku polskiej ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej rozpatrywanie skargi może zostać przeprowadzone znacznie szybciej, niż w przypadku Węgier. Komisja Europejska ma ku temu ważny powód. Kolejne rządy krajów w Europie Centralnej i Wschodniej chcą wspierać lokalnych detalistów i dostawców względem zagranicznych biznesów i wprowadzić podobne rozwiązania, jak te uchwalone na Węgrzech, czy w Polsce. Komisja może chcieć ukrócić tego typu zapędy.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • Pedro 11.08.2016

    Nieudacznicy z PISu, spece od kłamstw , oszustw i psychopatologii kolejny raz ośmieszą Polskę w Europie. ALe winę jak zwykle bedą pisowcy zwalać na innych - Ci kłamcy nie potrafią inaczej.

  • chciałem ale się bałem 11.08.2016

    Jestem ciekawy reakcji rządu (resortu finansów) gdy KE stwierdzi, że podatek od handlu jest niezgodny z przepisami UE i dyskryminuje zagraniczne firmy. Czy pójdą na nic się nie stało? I ustawa nie zostanie zmieniona. Czy może zejdą do stawki 00,1 proc. dla wszystkich i powiedzą: chcieliśmy, ale ta zła Unia nie pozwala?

  • ad 11.08.2016

    proszę! jak to się biedactwa skarżą do eurokołchozowych komisarzy ludowych na Polskę! ale my w Polsce jesteśmy, nie podoba sie to zwijać majdan i do siebie! pustka szybko się zapełni innymi, może polskimi firmami!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.