23.11.2016/16:56

Europa podzielona w sprawie handlu w niedziele

W Unii Europejskiej nie ma jednolitych przepisów regulujących handel w niedziele i święta, decyzja w tej sprawie należy do poszczególnych krajów członkowskich.

Niemal bez ograniczeń handlować w niedziele i święta mogą obywatele Bułgarii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii. Do tej listy można dołączyć Węgry, które niedawno wycofały się z zakazu handlu w niedziele, i – na razie – Polskę.

Nietypowa sytuacja panuje we Włoszech i w Chorwacji, gdzie nie ma ustawowego zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Zwyczajowo jednak sklepów w tych krajach w niedziele się nie otwiera. W wyjątkowych sytuacjach robi się to na kilka godzin po południu.

W Hiszpanii sklepy zazwyczaj handlują w pierwszą niedzielę miesiąca i w niedziele poprzedzające święta. W Wielkiej Brytanii handel w te dni jest dozwolony, ale tylko przez kilka godzin. W Holandii wszystko zależy od decyzji władz samorządowych. Z kolei w Szwecji w niedziele zamknięte są placówki monopolowe, ponieważ nie można wówczas sprzedawać alkoholu. W Luksemburgu wprowadzono ustawowe regulacje dotyczące dużych sklepów. Mogą być one otwarte jedynie w pierwszą niedzielę miesiąca w godz. 14-18. Podobnie jest w Grecji, gdzie handlować w ostatni dzień tygodnia mogą tylko małe sklepy, duże placówki mogą być otwarte w siedem wybranych niedziel w roku.

W Belgii w niedzielne poranki mogą funkcjonować jedynie niewielkie sklepy spożywcze, mięsne i piekarnie. Francuskie prawo zabrania z kolei handlu w niedziele i święta hipermarketom. Supermarkety prowadzące dział spożywczy mogą obsługiwać klientów w godzinach porannych. W przypadku domów handlowych handel dozwolony jest przez pięć niedziel w roku.

Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują w Niemczech, Austrii, Norwegii i Szwajcarii. Niemcy i Austriacy mogą korzystać jedynie ze stacji benzynowych, sklepików na dworcach kolejowych i położonych blisko atrakcji turystycznych. W Norwegii natomiast do powyższych typów placówek handlowych dochodzą jeszcze sklepy ogrodnicze i bardzo małe sklepy spożywcze. Dopuszczony jest handel w niedziele poprzedzające ważne święta. Zakaz pracy w ostatni dzień tygodnia obowiązuje w Szwajcarii. W niedziele mogą działać bardzo małe sklepy, obiekty położone w pobliżu atrakcji turystycznych i na lotniskach. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.