08.11.2019/11:09

EuropaCity – gigantyczny projekt Auchan – zablokowany przez prezydenta Macrona

Grupa Auchan, we współpracy z chińskim gigantem z branży leasure, firmą Wanda, od pięciu lat pracuje nad projektem megakompleksu handlowo-rozrywkowo-kulturalnego EuropaCity, określanego przez miejscowe media inwestycją „na miarę faraonów”. Prezydent Francji Emmanuel Macron postanowił w czwartek „pogrzebać” ten projekt – informuje portal Franceinfo.

Megakompleks EuropaCity miał być zlokalizowany w miejscowości Val-d'Oise, na północ od Paryża, w pobliżu portów lotniczych Paris-Charles-de-Gaulle i Bourget. Na terenie tej gigantycznej inwestycji mieścić się miały galerie handlowe z ponad 500 sklepami, sale konferencyjne, koncertowe i wystawowe, niezliczone lokale gastronomiczne, a także… stok narciarski i wielki aquapark.

Inwestycja, której łączny koszt szacowano na 3,1 mld euro, miała przyciągać rocznie ok. 30 mln odwiedzających. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2014 r., a pierwsi goście mieli odwiedzić obiekt w 2023 r. – następnie termin ten przesunięto na 2027 r., ze względu na „liczne kontrowersje”, jakie wywoływał.

Projekt był popierany przez prezydenta Macrona. Jednak w miniony czwartek, podczas ostatniego posiedzenia Rady Obrony Ekologicznej (Conseil de défense écologique) Pałac Elizejski ogłosił: „Prezydent Republiki zdecydował, że projekt EuropaCity przestał spełniać aspiracje naszych współobywateli.”

Inwestorzy spodziewali się zmiany nastawienia rządu do projektu. Już pod koniec października Vianney Mulliez, prezydent Auchan Ceetrus – zależnej od Grupy Auchan spółki inwestycyjnej, która wraz z chińską firmą Wanda ma równe udziały w projekcie EuropaCity – przyznał na łamach gazety Les Echos, że „od lata tego roku czuliśmy, że poparcie [prezydenta Macrona – red.] dla projektu spada, w miarę jak narasta debata nad zagospodarowaniem tych terenów.”.

Megakompleks EuropaCity miał być zlokalizowany w tzw. trójkącie Gonesse, uważanym przez ekologów za najbardziej żyzne ziemie w regionie Ile-de-France i jeden z ostatnich zachowanych w stanie naturalnym obszarów w okolicach Paryża.

Źródło: francetvinfo.fr

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.