03.11.2017/14:11

Europejski handel spożywczy napędzają rynki Europy Środkowej i Wschodniej [ANALIZA]

Rozwój spożywczego handlu detalicznego napędzają kraje naszego regionu (CEE), gdzie w ciągu najbliższych pięciu lat sprzedaż będzie rosnąć prawie trzy razy szybciej niż w Europie Zachodniej – według najnowszych danych, opublikowanych przez IGD, międzynarodową organizację badającą rynek spożywczy. Europejski rynek jako całość będzie rósł do 2022 r. w tempie 3,8 proc. rocznie, w Europie Zachodniej to tempo wyniesie 2,4 proc. rocznie, a w Europie Środkowo-Wschodniej 6,5 proc. rocznie

– Oczekujemy szybszych wzrostów w regionie CEE, ponieważ wielu miejscowych detalistów, takich jak X5 Retail Group, Lenta czy operatorzy dyskontów planują otwierać wiele nowych sklepów, szczególnie na stosunkowo słabo skonsolidowanych rynkach, jak rosyjski czy rumuński. To istotnie przyspieszy wzrost sprzedaży i stanowić będzie paliwo dla całego rynku spożywczego w Europie – mówi Milos Ryba, szef ds. dyskontów i CEE w firmie IGD.

Analityk zidentyfikował ponadto kluczowe trendy, które będą wpływać na główne kanały detaliczne na kontynencie. – Placówki wielkopowierzchniowe wciąż pozostaną formatem generującym największe przychody, ale najbardziej dynamiczne będą dyskonty, które otwierają nowe placówki i modernizują istniejącą sieć. Dyskonterzy koncentrują się na tym, by stawać się miejscem zakupów pierwszego wyboru dla większej liczby konsumentów i zwiększają obecność w centrach miast, dzielnicach mieszkalnych i przy ważnych ulicach handlowych – kontynuuje analityk IGD.

Wielu dyskonterów rozszerza asortyment, aby przyciągać klientów. Wprowadzają do oferty jedzenie na wynos, łatwe do przygotowania posiłki, a także szereg towarów premium.

Także kanał convenience dobrze będzie sobie radził, w całej Europie może liczyć na duże wzrosty sprzedaży. Wielu operatorów multichannel koncentruje inwestycje na tym formacie. Sieci zaczynają też podchodzić elastycznie do asortymentu i promocji, dostosowując je do poszczególnych lokalizacji.

Milos Ryba przekonuje, że trzej czołowi detaliści convenience w Europie będą inwestować w kilku różnych obszarach:

W przypadku Carrefoura ten kanał odgrywa coraz większą rolę w planach na najbliższą pięciolatkę. Detalista wdroży szereg nowych formatów, a wiele z nich będzie się specjalizować, np. w żywności na wynos czy organicznej.

Magnit w dalszym ciągu będzie osiągał największe przychody w convenience do 2020 r. będą one stanowić ponad 70 proc. całości sprzedaży. W ciągu pięciu lat detalista będzie się koncentrował na najważniejszych miastach na zachodzie Rosji, szybko zwiększając liczbę sklepów.

Strategia Tesco w zakresie convenience przesuwa się z gwałtownego rozwoju sieci w kierunku poprawy doświadczenia zakupowego w istniejących sklepach oraz lepszego dopasowania oferty do potrzeb lokalnych.

Jeśli chodzi o kluczowe trendy dla hiper- i supermarketów, Milos Ryba przekonuje, że pozostaną one najistotniejszą częścią sieci detalicznych. – Wielu detalistów inwestuje w nowe metody przyciągania konsumentów do sklepów, takie jak kąciki restauracyjne na sali sprzedaży czy usługi dodatkowe, w rodzaju aptek czy sklepów specjalistycznych. Duże sklepy odgrywają także kluczową rolę w planach dotyczących omnichannel. W wielu placówkach organizowane są punkty odbioru zamówień e-commerce, co ułatwia klientom łączenie zakupów online i stacjonarnych – zauważa analityk IGD i podsumowuje:

– Szanse wzrostu europejskiego detalu spożywczego nie ograniczają się do konkretnego kanału. Detaliści, którzy będą w stanie zaprezentować wartość dodaną, inspirować klientów i ułatwiać im zakupy, a przy tym będą potrafili pilnować niskich kosztów operacyjnych, będą prosperować i przyczyniać się do rozwoju rynku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.