07.03.2017/13:34

Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera rządowy projekt Konstytucji Biznesu

Wchodzący w skład pakietu Konstytucji Biznesu projekt ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców ma za zadanie realne wdrożenie konstytucyjnej zasady wolności gospodarczej, co jest od dawna oczekiwane przez polskich przedsiębiorców. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) podkreśla, że proponowane rozwiązania – w tym eliminacja biurokracji i niepotrzebnych obowiązków formalnych – spotykają się z aprobatą środowiska biznesu i stanowią krok w kierunku dynamizacji polskiego PKB.

Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w FPP nowe przepisy wprowadzą szereg norm o charakterze gwarancyjnym dla przedsiębiorców, a także zasady ograniczające możliwość nadmiernej ingerencji organów władzy publicznej w konstytucyjnie przewidzianą wolność gospodarczą. W projekcie ustawy Prawo Przedsiębiorców wyraźnie podkreślono zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” oraz nakazano urzędom stosowanie reguły domniemania uczciwości przedsiębiorców, jak również rozstrzyganie wątpliwości na ich korzyść. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) podkreśla, że proponowane rozwiązania – w tym eliminacja biurokracji i niepotrzebnych obowiązków formalnych – spotykają się z aprobatą środowiska biznesu i stanowią krok w kierunku dynamizacji polskiego PKB.

Nową formą współpracy ma być proponowana w ustawie Komisja Wspólna Rządu i Przedsiębiorców. Ma ona stanowić forum dialogu w celu wypracowywania wspólnego stanowiska Rządu i przedstawicieli biznesu w sprawach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej na drodze konsultacji programów i innych projektów rządowych na wstępnych etapach prac. Zadaniem Komisji Wspólnej ma być również identyfikowanie i sygnalizowanie rządowi potencjalnych problemów w relacjach między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej, które mogą wynikać z przestrzegania zapisów Prawa Przedsiębiorców. Wobec tak skonstruowanego rozwiązania nie należy mieć obaw względem funkcjonowania – istniejącej od ponad roku – Rady Dialogu Społecznego, której podstawowym celem jest opiniowanie projektów ustaw przygotowanych przez rząd, natomiast nie współtworzenie ich. Oceniając pozytywnie przedłożony przez Ministerstwo Rozwoju pakiet zmian Konstytucja Biznesu, należy zgodzić się jednak z faktem, że w toku konsultacji niektóre zapisy projektów wymagają wspólnego dopracowania oraz uszczegółowienia.

Pakiet Konstytucji Biznesu ma na celu uproszczenie istniejących procedur oraz zagwarantowanie przedsiębiorcom trwałych podstaw prawnych, aby mogli oni bez obaw prowadzić działalność. Założenia, które przyświecały twórcom obejmują m.in.:

  • Drobną działalność bez rejestracji
  • Ulgę na start
  • Prostsze podatki
  • Załatwienie spraw nie tylko na papierze
  • Prawo pisane prostym językiem
  • Utworzenie stanowiska Rzecznika Przedsiębiorców
  • Powołanie Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców
  • Likwidację numeru REGON
  • Odświeżenie prawa
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.