05.12.2019/12:42

Firmy logistyczne na zakręcie: co piąta zagrożona upadłością

Jak wylicza „Rzeczpospolita”, odsetek niesolidnych płatniczo firm w sektorze transport i gospodarka magazynowa należy do jednego z najwyższych w całej gospodarce i wynosi 8,7 proc. Gazeta wyliczyła na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, że to o 2,4 p.p. więcej niż w całej gospodarce.

Na koniec pierwszego kwartału 2019 r. zaległości sięgające miliarda zł wobec partnerów biznesowych i banków miało prawie 29 tys. przedsiębiorstw transportowych - wskazują dane Biura Informacji Kredytowej cytowane przez „Rzeczpospolitą”.

Zmalał wyliczany przez firmę Analitiqa na zlecenie CBRE wskaźnik optymizmu rynku logistycznego i łańcucha dostaw. Na lata 2019-20 został określony w Polsce na 53,9, a w ub.r. wyniósł 64,1.

Dane Monitora Sądowego i Gospodarczego wskazują, że do października 2018 roku ogłoszono upadłość 18 podmiotów z tego sektora, gdy w 2017 roku upadło 17 firm, o prawie 50 proc. więcej w stosunku do roku poprzedniego. – W ostatnim czasie zajmowaliśmy się kilkudziesięcioma sprawami dotyczącymi upadłości gospodarczych z branży transportowej. Czynnikami, które najczęściej wpływają na trudną sytuację finansową przedsiębiorstw z tego sektora są m.in. wzrost kosztów, coraz silniejsza konkurencja w branży, zatory płatnicze i niedobór pracowników. Dynamika tego procesu jest tak duża, że musieliśmy uruchomić nowe biura naszej kancelarii w Sopocie oraz Katowicach – opisuje na łamach gazety adw. Marcin Ostaszewski, partner w kancelarii Mikulewicz Ostaszewski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.