22.10.2018/11:10

Forum Polskiego Handlu kończy działalność [TYLKO U NAS]

Forum Polskiego Handlu, związek pracodawców zrzeszający podmioty z polskim kapitałem, m.in. sieci Polomarket, Piotr i Paweł, Topaz i Media Expert, zostanie zlikwidowany - ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl. Bezpośrednią przyczyną rozwiązania FPH jest spadek liczby członków związku poniżej minimalnego progu zapisanego w ustawie.

Zgodnie z ustawą o organizacjach pracodawców, związek pracodawców zostaje wykreślony z Krajowego Rejestru Sądowego, gdy liczba jego członków utrzymuje się poniżej 10 pracodawców przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Jak ustaliliśmy, dokładnie z taką sytuacją mamy do czynienia w Forum Polskiego Handlu. Jest to konsekwencja zniknięcia niektórych sieci z rynku, zmian właścicielskich jakie się dokonały w firmach (przejęcie przez zagraniczny podmiot oznacza konieczność pożegnania się z FPH), a także rezygnacji niektórych podmiotów z członkostwa w FPH z innych przyczyn.

W trakcie trzech lat istnienia Forum, przez organizację przewinęło się 15 członków. Były to firmy/sieci: Agata Meble, Arhelan, Eko Holding, MarcPol, Media Expert, Grupa Polskie Składy Budowlane, Piotr i Paweł, Piotruś Pan, Stokrotka, Topaz, Przedsiębiorstwo Handlowe A-T, Pro-Baby Polskie Sklepy Dziecięce, TXM Textilmarket, Euro-net oraz Polomarket.

Sieci MarcPol nie ma już na rynku, gdyż zbankrutowała. Stokrotkę przejęła litewska Maxima Grupe. Eko Holding trafił pod skrzydła giełdowego Eurocashu i jego sklepy zamieniane są w Delikatesy Centrum (proces rebrandingu właśnie się kończy). Ze związku wystąpiły TXM Textilmarket, Polskie Sklepy Dziecięce oraz Piotruś Pan. Pod znakiem zapytania stanęło także dalsze członkostwo w FPH Piotra i Pawła, który poszukuje inwestora - z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że sieć trafi w zagraniczne ręce.

Zarząd Forum Polskiego Handlu, na czele z prezesem Robertem Krzakiem (do niedawna wiceprezesem Piotra i Pawła), próbował ratować związek, szukając nowych członków. Rozmowy na temat dołączenia do związku prowadzone były z innymi obecnymi na rynku firmami handlowymi o rodzimym kapitale, m.in. z Polską Grupą Supermarketów (Top Market), Dino, Grupą Specjał, Bać-Polem, Mar-Olem i Paleo. Ostatecznie jednak nic z tego nie wyszło, więc liczba członków zmniejszyła się poniżej 10.

Forum Polskiego Handlu istniało przez trzy lata. Organizacja została powołana do życia wkrótce po ostatnich wyborach parlamentarnych, gdy stało się jasne, że Prawo i Sprawiedliwość spróbuje wprowadzić w Polsce tzw. podatek handlowy. FPH, zrzeszające średniej wielkości podmioty o polskim kapitale, miało być przeciwwagą dla dwóch innych organizacji branżowych: Polskiej Organizacji Handlu i Dystybucji (zrzeszającej największe, zagraniczne sieci) i Polskiej Izby Handlu (zrzeszającej przede wszystkim małych handlowców, a kojarzonej głównie z Grupą Eurocash i Społem).

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Polak Polakowi taki zagotował los 11.12.2018

  Haha co za życzliwa (fragment komentarza usunięty przez moderatora)... z tego co wiem i pamiętam z artykułów to kolejno właściciele mila zdecydowali o wyjściu z rynku tzn wystawili się na sprzedaz (pod logo polo i z zaopatrzeniem z cl polo sprzedać byłoby ciut trudne więc powstała mila), Stokrotka została sprzedana, a PiP utracił płynność (jakby kiedykolwiek jako całość miał dobra kondycję). to całe forum powstało dla lobby krajowego kapitału w rządzie w momencie próby wprowadzenia podatku od sieci.

 • przerost??? 06.12.2018

  ... to zastanawiające.. czego by POLOmarket nie próbował to się rozpada...Mila... "koalicja" ze Stokrotką, GH PL plus, teraz Forum.. oj chyba gdzieś macie problem...

 • ? 23.10.2018

  ???
  a w jakim obszarze działa nasze prawo podatkowe i ogóle prawo? Całego kraju, który nazywany jest Polska (RP). Handel w Polsce. Forum Polskiego Handlu.
  gdzie tu rasizm?

 • podatnik 22.10.2018

  dlaczego organizacja może zakładać dyskryminację ze względu na narodowość? rozwaliłbym taką organizację i wsadziłbym do więzienia za rasizm/wykluczenie na tle etnicznym

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.