04.05.2020/20:32

FPP i Konfederacja Lewiatan publikują licznik online strat związanych z epidemią koronawirusa

Federacja Przedsiębiorców Polskich i Konfederacja Lewiatan opracowały licznik, który w czasie rzeczywistym pokazuje bezpośrednie straty polskiej gospodarki spowodowane restrykcjami COVID-19 od 16.03.2020 r. Według licznika, straty całej gospodarki sięgają już 106 mld zł. Handel traci ponad 27 mld.

„Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawił, że aktywność społeczeństw i gospodarek, w tym również polskiej, uległa zamrożeniu na skalę nie mającą precedensu w ostatnim stuleciu. Działania te były niezbędne dla uniknięcia dramatycznego przyrostu zachorowań, który byłby niemożliwy do udźwignięcia przez system ochrony zdrowia. Teraz – półtora miesiąca po wprowadzeniu restrykcji – coraz wyraźniej widoczne staje się, że dzięki wprowadzonym środkom dynamika potwierdzonych przypadków zaczyna wyhamowywać” – uważają organizacje.

„Jako Federacja Przedsiębiorców Polskich i Konfederacja Lewiatan wskazujemy, że nadeszła najwyższa pora na podjęcie działań w kierunku wdrażania planu odmrażania gospodarki. Koszty obecnej metody walki z koronawirusem – choć konieczne do poniesienia w początkowej fazie epidemii – na dłuższą metę będą bowiem rujnujące dla naszego kraju. Aby je zobrazować, uruchomiliśmy wspólnie licznik strat spowodowanych restrykcjami związanymi ze zwalczaniem COVID-19. Te straty przekładają się na utratę źródeł utrzymania przez rosnącą liczbę osób oraz nasilenie problemów zdrowotnych niezwiązanych z koronawirusem” – czytamy dalej.

Zdaniem reprezentantów biznesu, nie ulega wątpliwości, że działania odmrażające muszą być prowadzone w sposób bezpieczny i odpowiedzialny – tak, aby przeciwdziałać ryzyku ponownej fali zachorowań. Dlatego, jak deklarują, za ostrzeżeniami o stratach gospodarczych będą podążać konstruktywne propozycje konkretnych działań, uwzględniających specyfikę poszczególnych branż oraz analizę dostępności testów i środków ochronnych.

Licznik jest na bieżąco aktualizowany w celu uwzględnienia tempa narastania strat wynikającego z obowiązującego w danym czasie stanu prawnego.

Szacunki przedstawione w formie licznika bezpośrednich strat polskiej gospodarki związanych z występowaniem COVID-19 oparte są na ocenie wpływu sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących restrykcji prawnych na możliwość sprzedaży towarów, świadczenia usług lub prowadzenia produkcji przez podmioty gospodarcze (strona podażowa) oraz determinowanymi przez powyższe czynniki schematami konsumpcji (strona popytowa) w 20 sekcjach PKD. Dla uproszczenia prezentacji wyniki zostały finalnie zagregowane do 4 sektorów.

Udział każdego z sektorów w tworzeniu PKB został określony w oparciu o dane GUS pochodzące z bazy Eurostatu dotyczące wartości dodanej brutto w tych sekcjach w ostatnim okresie, za który dostępne są pełne dane, tj. 2018 r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.