15.01.2021/21:59

Francuski rząd zapowiedział, że zablokuje przejęcie sieci Carrefour przez właściciela Circle K

Minister gospodarki i finansów Francji – Bruno Le Maire - powiedział dziś w telewizji BFM, że rząd jasno sprzeciwia się przejęciu Carrefoura przez kanadyjską grupę Couche-Tard, właściciela stacji paliw Circle K, i zablokuje taką transakcję.

Jak donosi Bussines Insider, minister stwierdził, że rządowe „nie” jest "uprzejme, ale ostateczne". Dodał  również, że kwestia niedopuszczenia do tej transakcji jest strategiczna dla państwa, a zakup Carrefoura przez zagraniczną firmę byłby dla wszystkich dużym problemem.

Agencja AFP przypomniała, że francuski rząd mógłby zablokować ten krok powołując się na przepisy dotyczące kontroli inwestycji zagranicznych pozwalające na blokowanie przejęć w przemyśle spożywczym. Le Maire przyznał, że rząd faktycznie dysponuje instrumentem prawnym, którego wolałby nie używać, ale zaznaczył, że wykorzysta go, jeżeli będzie to konieczne.

Przypomnijmy, że informacje o propozycji przejęcia sieci francuskich super- i hipermarketów przez Couche-Tard pojawiły się w środę. Kanadyjski koncern potwierdził, że złożył taką ofertę, wstępnie wyceniając francuską sieć na poziomie 20 euro za jedną akcję. Warunki transakcji wciąż jednak są przedmiotem negocjacji. A sama oferta jest niewiążąca. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także