12.12.2018/11:48

Franczyzobiorcy Żabki protestowali w środę pod Sejmem

W środę odbyła się demonstracja franczyzobiorców sieci Żabka oraz przedstawicieli handlu niezależnego pod Sejmem. W dwugodzinnej manifestacji wzięło udział ponad 20 osób skupionych w ruchu Nie dla Dyskryminacji Franczyzy. Przedsiębiorcy apelowali o zawieszenie prac nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, która ich zdaniem "od początku była przykładem złego i społecznie szkodliwego prawodawstwa".

Zgromadzenie pod Sejmem obejmowało m.in. przekazanie posłom stanowiska małych przedsiębiorców wobec procedowanego w parlamencie, przygotowanego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Przedsiębiorcy sprzeciwiają się uszczelnieniu ustawy, nazywając zaproponowane zmiany - m.in. uszczelnienie przepisu pozwalającego na handel w niedziele w placówkach pocztowych - "sprzecznymi z ideą Konstytucji Biznesu".

- Skoro przedsiębiorcy mieli podpisane umowy z operatorem pocztowym na długo przed wejściem w życie przepisów o ograniczeniu handlu, to z pewnością nie było ich intencją obchodzenie prawa, które wówczas jeszcze nie istniało. Wprowadzane nowelizacją obostrzenia, uniemożliwiające handel w niedzielę przedsiębiorcom świadczącym - zgodnie z prawem - usługi pocztowe podważa zaufanie obywatela do państwa i stanowionej przez nie legislacji. Stabilność prawa stanowi kluczową wartość dla prowadzenia biznesu, planowania jego rozwoju i długofalowych inwestycji. Prawo wprowadzane bez zachowania właściwego vacatio legis, pochopnie i bez rzetelnej oceny stanowi zaprzeczenie zasad działania demokratycznego państwa służącego obywatelom - czytamy w stanowisku opublikowanym już we wtorek.

W stanowisku zawarto opinię, że "wprowadzenie obostrzeń bez rzetelnej oceny obecnych zmian legislacyjnych i ich skutków jest działaniem pochopnym i stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą państwa prawa. Już są sygnały świadczące o zbliżającym się zakończeniu cyklu wysokiej koniunktury gospodarczej, dynamika sprzedaży spada, więc nie można liczyć, że zmiany prawne przypadające na szczyt koniunkturalny pozostaną bez wpływu na gospodarkę narodową, gdy sytuacja ekonomiczna się pogorszy".

Ponadto przedstawiono opinię, że "uparte dążenie do zaostrzenia ustawy jest lekceważeniem głosu społecznego, racji ekonomicznych, a nawet prawnych". Autorzy stanowiska powołują się na sondaże, z których ma wynikać, że nie tylko przedsiębiorcy są przeciwni zmianom w ustawie, ale również konsumenci. - Ostatnie sondaże pokazują, że 71 proc. Polaków uznaje zakaz handlu za naruszenie ich swobody konsumenckiej, a aż 65 proc. jest za postulatem wielokrotnie podnoszonym przez branżę handlową, aby wprowadzić regulacje umożliwiające pracownikom korzystanie z dwóch wolnych niedziel przy jednoczesnym zachowaniu możliwości robienia zakupów - napisano.

Pod pismem - oprócz ruchu Nie dla Dyskryminacji Franczyzy - podpisały się także: Krajowa Izba Targowa, Łódzka Federacja Kupiecka, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Kupców i Producentów i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Podmioty te twierdzą, że łącznie zrzeszają 50 tys. "małych, rodzinnych polskich sklepów i firm handlowych".

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Polak 04.01.2019

  Czas już pozbyć się tow. Kaczyńśkiego i jego bandy neobolszewików, którym wydaje się, że mogą centralnie sterować polską gospodarką!

 • hipolit 16.12.2018

  @edzia 74 najłatwiej wymagać od kogoś nie ma tak dobrze, zakupów w niedziele nie zrobisz , nikt ci natomiast nie zakazuje otwierania własnego sklepu i wtedy zasuwaj sobie do woli w niedziele ale nie wymagaj od kogoś aby ci usługiwał w niedziele

 • edzia74 14.12.2018

  chcę robić zakupy wtedy kiedy mam czas i ochotę na to, choćby właśnie w niedzielę! żyjemy wciąż wierzę że w wolnym kraju więc dlaczego ktoś mi ogranicza możliwość zrobienia zakupów w niedzielę???

 • Nicknick 13.12.2018

  Mogą sami stanąć za ladą więc nie wiedzę problemu

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.