09.07.2018/14:48

Frisco.pl wstrzymuje do odwołania sprzedaż alkoholu online

„Z powodu decyzji administracyjnej wstrzymujemy sprzedaż alkoholu. Przepraszamy za wszystkie niedogodności tym spowodowane.” – taki komunikat widnieje w zakładce Alkohole na stronie Frisco.pl. Problem w tym, że w Polsce przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu online są niejasne i budzą wątpliwości interpretacyjne.

Frisco.pl zawiesiło funkcjonowanie wszystkich zakładek z ofertą alkoholi. W dziale Alkohole działa jedynie zakładka Piwo bezalkoholowe, w w niej dostępne są tylko trzy produkty promocyjne. W innych miejscach działu widnieje tylko komunikat o zawieszeniu sprzedaży z powodu decyzji administracyjnej.

Jak się dowiedział portal money.pl, informacja o zawieszeniu sprzedaży alkoholi dotarła do użytkowników serwisu drogą mailową przed kilku dniami. Pracownicy Frisco wyjaśnili, że chodzi o „powody legislacyjne”, jednak nie posiadali innych informacji. Zapewnili tylko, że nie będzie zmiany asortymentu i wyrazili nadzieję, że niedługo sprzedaż alkoholu w serwisie zostanie wznowiona.

Problemy firmy wynikają z faktu, że sprzedaż alkoholu przez sklepy internetowe to w Polsce nadal temat kontrowersyjny i w zasadzie nieuregulowany. Jak dowiedział się w styczniu 2018 r. portal wiadomoscihandlowe.pl, w najbliższym czasie się to nie zmieni, bowiem rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma w planach znowelizowania archaicznych w tym zakresie przepisów.

Kwestię handlu alkoholem w Polsce regulują przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. W przypadku sklepów stacjonarnych, sprawa jest jasna: alkohol mogą sprzedawać te placówki, które uzyskały na to koncesję. Z kolei sklepy internetowe nie mają żadnej możliwości otrzymania takiego zezwolenia. Część z nich próbuje zatem dostarczać klientom alkohol prosto z placówek stacjonarnych, które posiadają koncesję. Praktykę taką zakwestionował jednak półtora roku temu Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak dowiedzieliśmy się w styczniu w Ministerstwie Rozwoju, rząd nie ma planów znowelizowania ustawy o wychowaniu w trzeźwości w zakresie dotyczącym e-handlu alkoholem. – Ministerstwo Rozwoju, a także Ministerstwo Zdrowia nie prowadzą obecnie prac mających na celu umożliwienie handlu napojami alkoholowymi za pośrednictwem internetu – podkreślał Adrian Sinkowski z Departamentu Komunikacji MR.

Przypomnijmy, że zmianę prawa w tym zakresie zapowiadał rząd Ewy Kopacz pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu. W 2015 r. wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk podkreślał, że w jego resorcie, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, trwają prace nad "otwarciem handlu elektronicznego alkoholem". Jednak z zapowiedzi nic nie wyszło i – jak się okazuje – rząd Prawa i Sprawiedliwości podobnych planów nie ma.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Alco 17.12.2018

    Tym samym ja wstrzymuję zakupy we Frisco.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.