15.12.2019/15:05

Fundacja wzywa do bojkotu sieci Carrefour, Kaufland, E.Leclerc i Tesco

Fundacja Viva! sprzeciwia się sprzedaży żywych karpi przez sieci marketów lub w wynajętych miejscach na ich parkingach. Jeszcze 15 grudnia pod lupą fundacji znalazły się sklepy Auchan, Kaufland, Carrefour, Selgros, E.Leclerc i Tesco. Po interwencji rzeczniczki prasowej Auchan, Fundacja Viva! usunęła loga marketów, które w tym roku wycofały się ze sprzedaży żywego karpia.

Na swoim profilu facebookowym oraz na stronie internetowej wzywa do bojkotu sieci sklepów, sprzedających żywe ryby. „Święta Bożego Narodzenia nazywane czasem współczucia i dobra, są tak naprawdę wypełnione bólem, strachem, walką i bolesną śmiercią prawie 10 milionów karpi. Ryby są trzymane bez wody, stłoczone, pakowane żywe do worków foliowych i ranione. Pomimo tego że karpie chroni ustawa o ochronie zwierząt i Sąd Najwyższy w 2016 roku wydał orzeczenie potwierdzające, że przetrzymywanie ryb bez wody jest znęcaniem się nad nimi, wciąż powszechne jest, znane od czasów PRL-u, zjawisko sprzedaży żywego karpia” – podaje fundacja.

Specjalnie założony profil na Facebooku polubiło już ponad 12 tys. osób. Codziennie internauci przesyłają filmy ilustrujące warunki przechowywania ryb i sposób ich pakowania. Na filmach widać, jak niektórzy klienci wieszają foliówki z podskakującymi rybami przy wózku na zakupy, pakują ryby do dodatkowych toreb. Zdaniem klientów nagrywających te sytuacje, ryby duszą się w foliowych torbach.

fot. Facebook, Fundacja Viva!

Aktualizacja:

Jeszcze w momencie publikacji tego tekstu, na stronie internetowej fundacji Viva! zamieszczone były loga większej liczby marketów. Po interwencji rzeczniczki Auchan, Fundacja usunęła loga Selgros i Auchan. Te sieci sklepów zadeklarowały w tym roku, że nie będą sprzedawać żywego karpia.

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Rakieta 17.12.2019

  Ekolodzy łamią prawo człowieka jak są potrzebni to ich wtedy niema a karpia lubię żywego i nikt mi go nie zabroni a sami ekolodzy mają buty skórzane i wtedy wszystko jest ok

 • Olo 16.12.2019

  Niech jeszcze zakażą uboju drobiu, trzody chlewnej i bydła no i ryb

 • Jojo 16.12.2019

  Idioci w tym Viva! A płaty po 40 zł. to od razu były martwe?! IDIOCI!!!

 • Rzecznik Auchan 16.12.2019

  Dziękuję za korektę tekstu. Pozdrawiam!

 • Klient 16.12.2019

  Ludzie dajcie żyć.. Ja chcę mieć karpia na stole i popieram Kaufland i Carrefour... A aktywiści niech wy..... I wara od Świąt

 • M.Głowacka 16.12.2019

  Dziękuję rzecznikowi sieci Auchan za zajęcie stanowiska w tej sprawie. Wyjaśniam, że w momencie pisania tego tekstu na stronie internetowej prowadzonej przez Fundację Viva!, na której Fundacja wzywa do bojkotu marketów, figurowały logotypy pięciu sieci sklepów, w tym Auchan. Tekst dotyczył nawoływania do bojkotu, a nie informacji o sieciach sprzedających karpie. M. Głowacka, Wiadomości Handlowe

 • Rzecznik Auchan 16.12.2019

  W Auchan nie sprzedajemy żywych karpi od tego roku. Proszę o korektę tytułu. Wydaliśmy w tej sprawie komunikat prasowy razem z Fundacją VIVA!

 • niki 15.12.2019

  Chyba był konsensus że karp ma sobie pływać, mieć ileś tam miejsca, natlenianą czystą wodę. I jako klient przynoszę do domu karpia w wiadrze, albo mi go na miejscu młotkiem w łepek. Przecież stres wpływa na jakość mięsa, skoro są badania że dotyczy to trzody, bydła, drobiu itd to ryb również . Rybka ma byś szczęśliwa nim trafi w panierkę. Pozdrawiam wegetarian.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.