20.07.2016/12:11

Fundusz promocji produktów rolno-spożywczych - rząd przyjął projekt ustawy autorstwa MRiRW

Rząd przyjął we wtorek 19 lipca przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Zdaniem Rady Ministrów, zaproponowane w projekcie rozwiązania uwzględniają postulaty producentów rolnych dotyczące zwiększenia ich wpływu na wydawanie środków z funduszy.

- Zgodnie z projektem ustawy, środki z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych przeznaczane będą na działania informacyjne i promocję produktów rolno-spożywczych wytwarzanych przez producentów dokonujących wpłat na te fundusze. Chodzi o to, aby producenci produktów rolno-spożywczych w większym stopniu odczuli korzyści z dokonywanych wpłat na fundusze - podał rząd w komunikacie.

W projekcie ustawy przewidziano także zmiany w składzie komisji zarządzających funduszami promocji: zwiększy się liczba przedstawicieli producentów (z czterech do pięciu), a zmniejszy się liczba przedstawicieli przetwórców (z czterech do trzech). Zmiana ta nie wpłynie na ogólną liczbę członków komisji, a jedynie na proporcje między liczbą producentów a przetwórców.

Jeśli ustawa wejdzie w życie w proponowanym przez rząd kształcie, to w komisjach znajdzie się: pięciu przedstawicieli producentów, trzech przedstawicieli przetwórców oraz jeden przedstawiciel izby rolniczej. W praktyce rozwiązanie to zapewni przewagę przedstawicielom producentów, którzy ponoszą wpłaty na rzecz funduszy promocyjnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.