26.07.2018/09:55

Fundusz Resource Partners wychodzi z inwestycji w SPS Handel

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek o zbadanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Polfood Group samodzielnej kontroli nad SPS Handel. W praktyce oznacza to plany wyjścia z akcjonariatu przez fundusz Resource Partners, który kupił za 60 mln zł pakiet mniejszościowy w SPS Handel w 2011 r.

Jak dowiadujemy się od UOKiK, list intencyjny w tej sprawie podpisany został 17 lipca br. Planowana transakcja polegać ma na zwiększeniu posiadanego przez Polfood Group pakietu akcji w kapitale zakładowym SPS Handel w wyniku albo umorzenia akcji SPS Handel posiadanych przez Resource Partners Holding III, albo ich nabycia pośrednio lub bezpośrednio przez Polfood. Ma to skutkować zmianą kontroli sprawowanej przez Polfood wspólnie z RPH III na sprawowaną wyłącznie przez Polfood.

SPS Handel to przedsiębiorstwo działające w północno-wschodniej Polsce. Prowadzi w Ostrołęce centrum dystrybucyjne obsługujące hurtownie i sieci handlowe oraz centrum hurtowe typu cash&carry. Część detaliczna działalności spółki obejmuje sieć ok. 60 sklepów spożywczych prowadzonych pod marką Prim (sieć powstała na bazie sklepów Zielony Market).

Przejęcie kontroli polegające na zmianie jej charakteru ze wspólnej na wyłączną jest koncentracją w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i w związku z tym zamiar dokonania takiej operacji gospodarczej podlega notyfikacji prezesowi UOKiK. Wynika to z faktu, że podmiot dysponujący kontrolą wyłączną ma szerszy zakres uprawnień niż podmiot dysponujący kontrolą łącznie z innym podmiotem.

Przez portfolio Resource Partners przewinęło się już sporo spółek z branży spożywczo-handlowej. Inwestycje Resource Partners, oprócz SPS Handel, obejmowały m.in. takie spółki, jak: producent biszkoptów Grupa Delicpol, czy producent wafli ryżowych Good Food (obie inwestycje już zrealizowane).

Oprócz tego fundusz częściowo zrealizował już inwestycję w producenta kaszy i ryżu Melvit (od 2011, pakiet mniejszościowy) - w październiku ub.r. UOKiK zgodził się na przejęcie kontroli nad Melvitem przez... Polfood Group (wcześniejszego samodzielnego właściciela spółki).

Polfood Group to fundusz kapitałowy inwestorów z Ostrołęki i okolic. W rękach biznesmenów, oprócz SPS Handel i Melvitu, znajdują się także Zakłady Mięsne Pekpol.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ciekawe 27.07.2018

    Wygląda na to, że SPS idzie pod młotek. A potencjalny kupiec wymusił zebranie pakietu w całośc...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.