28.01.2019/09:18

Gigantyczne zwolnienia w Tesco. Firma pożegna się z 15 tys. pracowników

Aż 15 tys. osób zatrudnionych w Tesco w Wielkiej Brytanii straci wkrótce pracę. Jak donosi "Mail on Sunday", sieć wdroży gigantyczny program oszczędności, którego następstwem będzie zmniejszenie załogi we wszystkich 732 sklepach Tesco w Wielkiej Brytanii.

Znaczne ograniczenie zatrudnienia ma być możliwe m.in. dzięki likwidacji osobnych lad z mięsem i rybami w placówkach Tesco. Oprócz tego przebudowana ma zostać część sklepu, w której odbywa się wypiek pieczywa. Cięcia obejmą nawet stołówki pracownicze, gdzie część załogi zastąpiona zostanie automatami do sprzedaży.

Jak przypomina "Mail on Sunday", planowana redukcja zatrudnienia to kolejny tego typu ruch firmy. W minionym roku pracę w brytyjskim oddziale Tesco straciło aż 29 tys. osób. Szacuje się, że sieć zatrudnia dziś w Wielkiej Brytanii ok. 410 tys. osób.

Przypomnijmy, że Tesco ogranicza zatrudnienie także na innych europejskich rynkach. Firma niedawno poinformowała, że zamknie 32 sklepy w Polsce, co przełożyć się może na utratę pracy przez nawet 1,3 tys. osób. Tesco jeszcze w 2015 r. miało w Polsce o ok. 100 sklepów więcej, niż będzie miało po najbliższej redukcji. W tym czasie zatrudnienie w sieci w Polsce zmalało o jedną trzecią - od ponad 30 tys. osób do około 20 tys. pracowników.

Najbliższe zwolnienia grupowe w Tesco Polska potrwają od 1 lutego do 31 marca. Obejmą maksymalnie 1125 osób zatrudnionych na stanowiskach podstawowych, a także do 175 osób sprawujących nadzór nad pracownikami.

Oprócz zamknięcia 32 sklepów, Tesco planuje także likwidację niektórych działów w wybranych jednostkach organizacyjnych. Jednocześnie sieć zapowiedziała "zakończenie dotychczasowych procesów zmian dotyczących struktur organizacyjnych sklepów, zamykanych jednostek oraz m.in. stanowisk: asystent ds. zapasów w formacie hipermarket oraz kompakt hipermarket, asystent ds. standardów sklepowych, asystent ds. kontroli rotacji towaru, doradca ds. obsługi klienta, koordynator, asystent ds. administracyjnych w formacie supermarket, specjalista zmiany nocnej, koordynator ds. relacji ze związkami zawodowymi oraz w obszarze personalnym".

Ponadto firma planuje "zmianę struktur" w sklepach na stanowiskach podstawowych i osób sprawujących nadzór nad pracownikami, jak również modyfikację struktur organizacyjnych w centrach dystrybucji, a nawet w biurze głównym. Tesco tłumaczy, że decyzja spowodowana jest "przyczynami ekonomicznymi".

Redukcja zatrudnienia krytykowana jest przez organizację zakładową NSZZ "Solidarność" działającą w Tesco. Zdaniem związkowców, sieć stara się łączyć działy pomocnicze w jeden dział, a tym samym "wszyscy będą robić wszystko". Jak twierdzi "Solidarność", Tesco stara się stworzyć "multipracowników", z rozszerzonym zakresem obowiązków, ale niezmienionym wynagrodzeniu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Stokrotka 16.05.2019

    Dave-dave-dave=GO HOME burraku jeden i krwiopijco

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.