21.11.2019/21:23

GIS: akcyza dla zdrowia Polaków. Do 2030 r. powinniśmy być krajem wolnym od papierosów

- Musimy doprowadzić do sytuacji, żeby Polska w 2030 r. była wolna od tytoniu - powiedział w czwartek w Bydgoszczy Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. Mówił też, że podwyższona akcyza to najlepszy podatek w trosce o zdrowie a papierosy „powinny być ekstremalnie drogie”.

Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia, główny inspektor sanitarny wraz ze specjalistami spotkał się z dziennikarzami, aby przekazać swoje pomysły na walkę z papierosami. - Palenie papierosów jest zgubnym nałogiem. 70 tys. zgonów w ciągu roku, ogromne koszty systemu opieki zdrowotnej na leczenie chorób odtytoniowych. Nie stać nas na to, żeby wydawać ogromne pieniądze na to, na co sami sobie zapracowaliśmy. Nie musimy chorować na choroby odtytoniowe. Musimy być krajem pryncypialnym i doprowadzić do sytuacji, żeby Polska w 2030 r. była wolna od tytoniu. Wiele europejskich krajów idzie tą drogą i mam nadzieję, że 2030 r. rzeczywiście będzie rokiem, w którym z przestrzeni publicznej znikną papierosy - stwierdził.

W Polsce liczba palaczy spada co roku. W 2011 r. paliło 31 proc. Polaków, a obecnie - 21 proc. Pikas zaznaczył, że ciągle za dużo Polaków pali, ale na szczęście coraz więcej osób rezygnuje z nałogu. - Na 80 proc. chorób pracujemy sami, m.in. poprzez palenie tytoni - podkreślił.

Jednocześnie podkreślił, że jest zwolennikiem podwyższenia akcyzy na papierosy, bo cena jest istotnym elementem ograniczającym dostęp do tego typu substancji. Podobnie ma nadzieję, że podwyżka akcyzy odstraszy konsumentów od alkoholu. - Alkohol powinien być znacznie droższy, papierosy powinny być ekstremalnie drogie, już nie mówiąc, że wszystkie inne substancje zawarte w różnych elementach zastępczych typu e-papierosy powinny być również bardzo wysoko opodatkowane. To jest dla zdrowia Polaków. To nie jest tak, że to jest łupienie społeczeństwa, to jest najlepszy podatek na zdrowie - komentował.

Warto zauważyć, że rak płuca jest coraz częstszą przyczyną zgonów wśród Polaków. Niestety, skuteczne i nowoczesne terapie zatrzymujące rozwój choroby nie są w naszym kraju dostępne. Do zachorowań przyczyniają się palenie tytoniu i zanieczyszczenie środowiska. Nowotwór płuca jest dziś jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów. Oprócz palenia, co roku w wyniku powikłań spowodowanych przez zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera 48 tys. osób. Według Dyrektora Generalnego WHO, na całym świecie może to być nawet 7 milionów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.