01.04.2020/09:50

GK Gobarto: Koronawirus nas nie dotknął

Grupa Kapitałowa Gobarto poinformowała, że jej zakłady funkcjonują normalnie, a w ostatnich tygodniach firma notowała nawet zwiększoną sprzedaż. Jednocześnie pochwaliła się ona wynikami finansowymi za 2019 rok. Wypracowała 21,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto przy przychodach w wysokości 2,39 mld zł. To wzrost o ponad 200 proc.

Jak informuje w komunikacie firma, w Polsce od kwietnia zeszłego roku ceny żywca wieprzowego utrzymują się na wysokim poziomie, co skutkowało znaczącą poprawą opłacalności chowu trzody chlewnej. Presję na wzrost cen wywierał duży popyt na wieprzowinę ze strony Chin, dotkniętej wirusem ASF, przy jednoczesnej niskiej podaży surowca na rynku unijnym, w tym również w Polsce.

„W 2019 r., na skutek większego popytu na wieprzowinę ze strony Chin i innych krajów azjatyckich (m.in. Wietnamu, Tajwanu i Japonii), eksport produktów wieprzowych z UE na rynki krajów trzecich był większy niż przed rokiem. Polska jest ważnym eksporterem wieprzowiny poza obszar celny UE, ale głównymi odbiorcami polskiego asortymentu wieprzowego są kraje Unii Europejskiej - Niemcy (15%), Włochy (10 proc.), Czechy i Słowacja (po 6 proc.). W okresie styczeń–grudzień 2019 r. z Polski wyeksportowano ponad 445 tys. ton mięsa wieprzowego, czyli o 12,6% mniej niż przed rokiem”.

Grupa Gobarto jest zadowolona ze swoich wyników, które osiągnęła w zeszłym roku. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 41,55 mln zł przy przychodach wyższych niż rok wcześniej (w analogicznym okresie) o blisko 11,3 proc. i wynoszących 2,39 mld zł. Przychody z eksportu osiągnęły wartość 292,86 mln zł, co dało 12,25 proc. udziału w przychodach ogółem. Przyczyną spadku eksportu były ograniczenia w handlu zagranicznym związane z rozprzestrzenianiem się w Polsce wirusa ASF. Grupa wypracowała również 92,75 mln zysku EBITDA, notując wzrost r/r aż o 99,1 proc., natomiast zysk netto uzyskał poziom 21,85 mln zł, (wzrost r/r o 222,4 proc.), a zysk ze sprzedaży – 42,36 mln zł.

Koncentracja na obszarze zwierzęcym i produkcyjnym

Obszarem działalności, który miał największy wpływ na osiągnięte wyniki Grupy był segment Mięso i wędliny reprezentowany przez spółkę Gobarto S.A. Mimo znaczącego wzrostu cen żywca wieprzowego, jego przychody były wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 12,84 proc. i wyniosły 1,90 mld mln zł. Zysk segmentu urósł o 124,44 proc. do wartości 38,94 mln zł. Wysoki poziom cen sprzyjał wzrostom w segmencie Trzoda Chlewna. W raportowanym okresie osiągnięto 223,69 mln zł przychodów ze sprzedaży w tym segmencie (wzrost r/r o 64,67 proc.) przy zysku na poziomie 20,82 mln zł oraz zysku EBITDA w kwocie 29,82 mln zł.

- W 2020 rok chcemy się skupić na umocnieniu naszej pozycji jednego z czołowych producentów mięsa wieprzowego w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się na ograniczenie naszej aktywności w segmencie przetwórczym. Zamierzamy skoncentrować naszą działalność na segmencie zwierzęcym, produkcyjnym oraz dystrybucyjnym  – tłumaczy Marcin Śliwiński, prezes zarządu Gobarto S.A.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.