23.02.2021/14:31

Glifosat nadal obecny w kaszy gryczanej sprzedawanej w Polsce. Jest nowy raport

Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich zaprezentowali dziś raport dotyczący jakości kasz gryczanych dostępnych w polskich sklepach. Niestety pomimo poprawy sytuacji rakotwórczy glifosat stwierdzono w kaszach znanych producentów: Sonko, Kuchnia Lidla i Cenos.

Publikacja pt. „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat?” stanowi kontynuację badań podjętych w 2019 roku. Wśród przebadanych kasz znalazły się produkty następujących marek: Ekowital, NaturAvena, Auchan, Carrefour, Kupiec, Melvit, Janex, Cenos, Kuchnia Lidla i Sonko
 
Testowane produkty zakupiono tzw. metodą „konsumencką” – losowo z półek sklepowych lub sklepu internetowego. Próbki zostały zabezpieczone, wysłane do laboratorium, a następnie przebadane przez specjalistów z Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

Okazało się, że trzy spośród badanych produktów zawierają glifosat: Sonko – kasza gryczana prażona, Kuchnia Lidla – kasza gryczana i Cenos – kasza gryczana biała. Natomiast tym razem tylko w kaszy Sonko odnotowano przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu (NDP) glifosatu. Poprzednio miało to miejsce w czterech zbadanych kaszach. Z jednej strony poprawa cieszy, z drugiej zaś wciąż niepokoi informacja o skażonych produktach. Firma Sonko pomimo otrzymania informacji o wykryciu w ich produkcie przekroczenia glifosat nie odpowiedziała twórcom badania.

– Konsument w żadnym wypadku nie powinien trafić na produkt, w którym występują przekroczenia dopuszczalnych prawem norm, czyli na produkt potencjalnie zagrażający jego zdrowiu. Jednocześnie cieszy fakt, iż wśród badanych kasz są produkty „czyste”. Zależy nam na tym, by konsumenci nie bali się jeść kaszy – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów.

Glifosat to główny składnik Roundupu - kontrowersyjnego środka chwastobójczego, szkodliwego dla ludzkiego zdrowia. Swoją złą sławę glifosat zawdzięcza efektywności z jaką niszczy wszystkie żywe organizmy. Stosuje się go zarówno w rolnictwie (m.in. do dosuszania zbóż), przestrzeniach miejskich, jak i w prywatnych ogródkach.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • Ewcia 26.02.2021

  Kupujcie tylko produkty bio z certyfikatem. A nie tylko co najtansze.

 • Amantadyna 24.02.2021

  cierpię od lat z powodu nadmiaru glifosatu w organizmie. Od 2 lat "leczony jestem objawowo"
  Jedyny preparat, który usuwa z organizmu tę truciznę
  można kupić w Niemczech na receptę.

 • MĄDRALA 24.02.2021

  Do uprawy gryki nie ma zarejestrowanych środków ochrony roślin. Glifosat jest dozwolony więc rolnicy go stosują. Proszę podziękować rządowi za takie regulacje.

 • MĄDRALA 24.02.2021

  Do uprawy gryki nie ma zarejestrowanych środków ochrony roślin. Glifosat jest dozwolony więc rolnicy go stosują. Proszę podziękować rządowi za takie regulacje.

 • Bomba 24.02.2021

  Co roku w rolnictwie wycofywane są środki ochrony roślin. Więc teraz rolnik zamiast jednego oprysku wykonuje trzy.

 • Kasza_z_biedry 24.02.2021

  A dlaczego nie przebadano kaszy gryczanej oferowanej przez chyba jedna z największych sieci w Polsce, mianowicie Biedronkę?

 • Dedal 23.02.2021

  A główny promotor największego w Europie importu glifosatu został na otsrcie łez doradcą p(rezydenta)

 • Nik 23.02.2021

  Osoby które wiedziały i dopuściły do dystrybucji tych kasz powinni ponieść odpowiedzialność bardzo surową.

 • adam 23.02.2021

  z tego co kojarzę, takie są preferencje polakóf, by płacić za wszystko więcej niż na zachodzie i mieć od tego raka. więc o co chodzi?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.