03.10.2018/11:20

Górnicy narzekają na bony żywieniowe, którymi nie mogą płacić w Biedronce i Lidlu

Związek Zawodowy Górników w Polsce przy Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice nie jest zadowolony z tego, że pracownicy kopalni otrzymywanymi bonami żywnościowymi nie mogą płacić w sklepach największych, zagranicznych sieci handlowych obecnych w Polsce. Związkowcy wystosowali w tej sprawie list do zarządu Górnośląskiego Konsorcjum Handlowego, czyli spółki, która wygrała niedawny przetarg na dostarczanie bonów.

Jak dowiadujemy się z lektury pisma, górnicy "wzywają zarząd GKH do podjęcia działań mających na celu rozszerzenie możliwości realizacji bonów żywieniowych w powszechnie występujących dyskontach typu Lidl, Biedronka, Kaufland, Auchan czy Tesco" (pisownia oryginalna - red.).

- Pracownicy naszej kopalni nie kryją niezadowolenia z narzucania im sklepów, w których asortyment nie spełnia ich oczekiwań, podobnie jak niekonkurencyjne ceny. Dodatkowo doszukaliśmy się licznych problemów z realizacją bonów - napisali związkowcy, załączając listę sklepów i punktów gastronomicznych, w których - ich zdaniem - występują "uchybienia i niedogodności".

Spółka Górnośląskie Konsorcjum Handlowe z Rybnika była jedną z dwóch, jakie zgłosiły się do przetargu na dostarczanie (począwszy od lipca br.) bonów dla górników. W tym samym przetargu wystartowała jeszcze firma Sodexo Benefits and Rewards Services Polska. Ocena ofert dokonana została na podstawie takich kryteriów, jak m.in. liczba placówek gastronomicznych (najważniejsze kryterium, 56 proc. wagi) i handlowych (40 proc. wagi) na terenie Knurowa, w których zrealizować można bony. Kryterium ceny za ponad 3 mln zamawianych bonów żywieniowych (wartych 19 zł każdy) przy ocenianiu ofert "ważyło" jedynie 4 proc.

W przetargu zwyciężyło GKH, które lepsze od Sodexo okazało się jedynie w kryterium liczby obsługiwanych placówek gastronomicznych w Knurowie. To jednak wystarczyło. Związkowcy nie ukrywają zdziwienia, że w przetargu "najważniejsza była liczba punktów gastronomicznych w Knurowie, niemal połowę ważniejsza niż sklepy, w których realizujemy bony". - Nie odpuszczamy, walczymy do końca - zapowiadają.

Z załączonych przez związkowców materiałów wynika, że bony od GKH realizować można - na terenie Knurowa - głównie w licznych sklepach nieusieciowionych, jak również w pojedynczych sklepach sieci Lewiatan, Stokrotka czy Globi, a także sklepach specjalistycznych (piekarnie, sklepy mięsne, sklepy ekologiczne).

- Podpisanie umowy na okres 36 miesięcy i konsekwencje jej zerwania nakazują dbać o dobre imię i kondycję finansową spółki. Dlatego też wierzymy, iż dla dobra naszych pracowników przedstawiciele JSW uzgodnią, aby Górnośląskie Konsorcjum Handlowe wprowadziło możliwość realizacji bonów we wspomnianych wcześniej dyskontach i marketach - czytamy w drugim z pism ZZG przy KWK Knurów-Szczygłowice, tym razem adresowanym do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Dodaj komentarz

9 komentarzy

 • lolita 13.08.2019

  Górnik plus to Tobie się w dupie poprzewracało. Najlepiej zaglądać innym do portfela a swojego nie widziec i zawsze jojczec ze mało, zle i nie dobrze ale tygodnia byś nie przerobił na dole w takich warunkach jak oni pracują. Pomysł zanim cokolwiek powiesz na temat tego co dostają. Pracować w górnictwie opłacało się jakieś 20 lat temu no ale przecież najwięcej wiesz Ty, ten który kopalnie widział na widokowce. Ten ktory tam nie pracuje tylko pewnie siedzi na krzesle w biurze taki biedny i spracowany, że uważa ze wszystkim jest dobrze tylko nie jemu i że wszystko się mu należy za pierdzenie w stołek.

 • Toja 09.11.2018

  Górnik plus, Ty tepaku. To jest posiłek regeneracyjny który należy się wszystkim pracownikom fizycznym. A że nie ma stołowek, to dają bony... Ręce opadają.

 • krzysiek_176 20.10.2018

  Tu chodzi o wybór produktów. Jeżeli kupię wszystko to czego używam to mogę robić zakupy w osiedlowym sklepiku, ale niestety w tych sklepach nie ma wyboru. Do tego przebicie cenowe na niektórych produktach 100%. Mam wspierać nasze Polskie sklepy? Przecież w tych sklepach dopiero ma się w dupie pracowników i rotacja załogi co 3 miesiące. Bo jeden baran z drugim otworzą sklep, zatrudnią dwóch pracowników i już z nich wielcy biznesmeni.

 • assan333 09.10.2018

  do ~Gornik plus - ty paciuloku to sa t.z. flapsy (posilek regeneracyjny)

 • Go 04.10.2018

  Czy ci nasi górnicy powariowali? Za polski węgiel chcą nabijać kasę Portugalczykom i Niemcom? Oby im rozum wrócił!!

 • Nacjozwierz 04.10.2018

  Ja bym dał tylko do Polomarketu bony-Górnicy myślimy !

 • Górnik minus 03.10.2018

  Sami chcą kupować w zagranicznych sieciach, a jeżeli chodzi o handel węglem to lobbują przeciw importowaniu surowca. Ich żądania to już gruba przesada pomijając zasadność tych świadczeń.

 • klient tesco 03.10.2018

  nieuczciwa konkurencja i ograniczanie wyboru. Trzeba iść do sądu, żeby wytłumaczył, że tak nie można robić, mają być wszystkie chętne sklepy te wskazane przez pracowników.

 • Gornik plus 03.10.2018

  A niby za co otrzymuja te bony?
  Kazdy by tak chcial ... po 500 plus na dzieci, 300 plus na wyprawke ja daje postulat : dla szystkich Polakow 1000 plus na jedzenie i to w bonach tylko do Biedronki i Lidla aby zabic polskie sklepy... w D....ch im sie poprzewracalo
  Zaje.... Dobra Zmiana

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.