07.04.2020/18:55

Gospodarka może jeszcze odbić się po koronawirusie. Opinie ekspertów

Parkiet.com donosi, że część ekspertów wciąż wierzy w scenariusz żywiołowego odbicia aktywności w gospodarce po tym, jak zniesione zostaną ograniczenia wprowadzone w celu stłumienia epidemii Covid-19.

Jak donosi parkiet.com NBP gromadzi prognozy ekonomistów cztery razy do roku. Ostatnią ankietę makroekonomiczną przeprowadził w dniach 28 marca – 2 kwietnia. Ankiety NBP dotyczą prognoz przedziałowych, a nie punktowych. To oznacza, że uczestnicy tych prognoz formułują kilka scenariuszy makroekonomicznych różnicując je ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia.

Uczestnicy najnowszej ankiety ocenili, że z 50-proc. prawdopodobieństwem dynamika PKB Polski w 2020 r. znajdzie się między -4,5 a -0,5 proc. Z 90-proc. prawdopodobieństwem dynamika PKB wyniesie zaś od -9,4 do 2,2 proc.

NBP w komentarzu do tych wyników zwraca uwagę, że „różnice między skrajnymi scenariuszami tempa wzrostu PKB w 2020 r. podane przez niektórych ekspertów przekraczają 10 pkt. proc.". Tym bardziej widać po tym wyniku, że nie da się w tej chwili przewidzieć co będzie się działo z gospodarką w najbliższym czasie.  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.