31.01.2023/12:13

Gospodarka o obiegu zamkniętym z perspektywy logistyki

Ochrona środowiska jest jednym z kluczowych wymiarów działalności Schoeller Allibert. Spółka konsekwentnie stawia na proekologiczne rozwiązania, a jednym z jego najlepszych przykładów jest obieg zamknięty opakowań logistycznych. Na czym polega tytułowe zagadnienie i jakie korzyści czerpie z tego Matka Natura?

Ekologia nie tylko na billboardzie

Ochrona klimatu to bardzo modny wątek w ostatnich latach. Temat ten jest obecny praktycznie wszędzie: począwszy od mediów społecznościowych, przez telewizje śniadaniowe, po gremia plenarne międzynarodowych instytucji. Szkopuł w tym, że wiele doniesień dotyczących troski o przyrodę wpada do kategorii szumu medialnego – jednego z tych tematów, o których warto aktualnie rozmawiać. Niestety, same rozmowy i deklaracje w tym przypadku są niewystarczające. Potrzeba realnych działań, które będą mogły tu i teraz zmieniać oblicze planety. Swoje zadanie do odrobienia mają w tej sprawie wszyscy – społeczeństwo, politycy, ale także biznes.

Schoeller Allibert udowadnia, że aspekt ekologii w przedsiębiorstwach nie musi sprowadzać się wyłącznie do sfery teoretycznej, żeby nie powiedzieć wprost — promocyjnej. Firma uwzględnia potrzeby Matki Natury w swojej działalności od dekad. Wśród projektów proekologicznych zrealizowanych na polskim gruncie warto wymienić chociażby wdrożenie w zabrzańskiej fabryce standardów dotyczących ochrony środowiska (np. norma ISO 14001 : 2015). Zaangażowanie pracowników i odpowiednia organizacja pracy to oczywiście nie wszystko, co dla natury robi Schoeller Allibert. Inną arcyważną kwestią jest ekoprojektowanie, a więc uwzględnianie już na etapie szkicowania produktu tego, w jaki sposób jego użytkowanie będzie oddziaływać na ślad węglowy. Przykłady? Bardzo proszę! Pojemniki gniazdowalne i skrzyniopalety składane zostały zaprojektowane tak, by obniżać koszty środowiskowe w transporcie zwrotnym. Puste pojemniki są wkładane jeden do drugiego, co znacząco obniża ilość miejsca potrzebnego na naczepie. Na podobnej zasadzie działają składane skrzyniopalety (np. flagowy model Magnum Optimum® 1208). W tym przypadku ściany boczne składają się do środka, a poskładana skrzyniopaleta zajmuje znacznie mniej miejsca niż rozłożona jednostka. Jakie mamy tego efekty? Mniejsze zapotrzebowanie na przestrzeń w transporcie zwrotnym procentuje redukcją hałasu i zanieczyszczeń, a także mniejszym natężeniem ruchu kołowego na przeładowanych już drogach. Z kolei dla użytkowników pojemników mniejsze zapotrzebowanie na usługi spedycyjne oznacza wymierne cięcie kosztów.

Co to jest gospodarowanie w obiegu zamkniętym?

Wynajem pojemników zwiększa elastyczność (fot. materiał partnera)

Gospodarka o obiegu zamkniętym to jedno z tych zjawisk, które można opisać frazesem: proste, ale nie łatwe. Skrótowo rzecz ujmując, chodzi o to, by przy produkcji nowych wyrobów korzystać z materiałów uzyskanych ze starych/zużytych produktów, a tym samym znacząco ograniczyć korzystanie z nowych surowców. Innymi słowy, wszystko, co raz wprowadzamy do obiegu wraca do niego w postaci surowca przekształcanego na nowy materiał. Na składowisku śmieci lądują tylko te przedmioty, które nie nadają się już do przetworzenia. Osiągnięcie takiego celu wiąże się ze spełnieniem kilku założeń. Po pierwsze, należałoby zwiększyć możliwości przerobowe firm recyklingowych. Nie jest to takie oczywiste, bowiem ograniczają je braki technologiczne, a także wciąż dalekie od ideału sortowanie śmieci przez społeczeństwo. Po drugie, samo przetwarzanie nie wystarczy. Trzeba będzie jeszcze wdrożyć zasadę 3xR, czyli Reduce, Reuse, Recycle – redukuj, używaj po raz kolejny i oddaj do recyklingu. Przy naszym obecnym poziomie konsumpcji i łatwości w kupowaniu kolejnych dóbr, nie będziemy w stanie przerabiać wszystkiego. Kupowanie nowych przedmiotów możemy zastąpić np. naprawianiem zepsutych rzeczy, nabywaniem rzeczy używanych czy upcyklingiem. 

Jak łatwo się domyślić, gospodarka o obiegu zamkniętym jest raczej konceptem przyszłości i mocno odbiega od otaczającej nas teraźniejszości. We wcielaniu w życie circular economy ograniczają nas z jednej strony brak możliwości technologicznych, z drugiej rozwinięta kultura konsumpcjonizmu i praktycznie nieograniczony dostęp do zakupów przez internet. Nie zmienia to faktu, że warto mierzyć wysoko, bo gra toczy się o poważną stawkę. To, co dzisiaj wydaje się być teoretyczną mrzonką, za kilka lat może stać się stanem faktycznym. Tym bardziej że już dziś możemy zauważyć pierwsze symptomy tego, że wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym na większą skalę jest możliwe.

Wielorazowe opakowania zwrotne z tworzyw sztucznych

Schoeller Allibert projektuje i tworzy różnorodne opakowania logistyczne, dopasowane do potrzeb różnych pomysłów biznesowych. Dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom firmy na całym świecie mogą optymalizować swoje procesy logistyczne, a przy okazji redukować koszty. Co więcej, lepsze wyniki biznesowe udaje się osiągnąć przy poszanowaniu praw Matki Natury, bowiem założenia produkcyjne Schoeller Allibert zdecydowanie wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Sygnowane logo Schoeller Allibert kontenery, pudełka i palety są wykonane z najbardziej wytrzymałych odmian plastiku – HDPE i PP. Już samo to sprawia, że cykl życia produktu z tworzywa jest nieporównywalnie dłuższy niż wyrobów drewnianych czy metalowych. Do tego HDPE i PP są ergonomiczne, lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. To jeszcze nie koniec ich zalet. Zastosowane do budowy pojemników tworzywa można wielokrotnie przetwarzać. Kiedy zatem cykl życia produktu dobiegnie końca, konstrukcja ulegnie awarii lub zmieni się biznesplan, kontener może być przerobiony na tworzywo, z którego powstanie granulat do budowy nowego pojemnika. To dobry przykład niegenerowania odpadów i ponownego wykorzystanie materiału, który pod różnymi postaciami w obiegu może krążyć przez wiele lat.

Wynajem pojemników zwiększa elastyczność

Nowością w ofercie Schoeller Allibert jest wynajem pojemników. Chodzi o usługę udostępniania floty pojemników na dłuższy okres (min. 3 lata) do obsługi konkretnego projektu biznesowego. Nadrzędną korzyścią dla najemców pojemników jest elastyczna forma finansowania ratalnego, które nie blokuje środków w budżecie CAPex. Ma to dodatnie przełożenie na płynność finansową firmy. Drugą korzyścią dla najemców jest to, że pojemniki pozostają własnością Schoeller Allibert, a po ustaniu umowy wracają do wynajmującego. W ten sposób z barków najemcy spada obowiązek sprzedania lub składowania niepotrzebnych pojemników. Usługa najmu ma także walory ekologiczne. Powracające do Schoeller Allibert opakowania przechodzą gruntowny przegląd i serwis. Jeśli nadają się do dalszego wynajmowania, wtedy udostępniane są kolejnemu najemcy. Jeżeli natomiast są już niesprawne, zostają przerobione na granulat. W obu przypadkach nie powstaje odpad, co jest fundamentalną zasadą gospodarki cyrkularnej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także