22.11.2020/12:00

Gowin obiecuje walkę o uczynienie 6 grudnia dodatkową niedzielą handlową

Jarosław Gowin zapowiedział, że powalczy o to, by w grudniu br. obowiązywały trzy, a nie dwie niedziele handlowe. Sklepy miałyby być otwarte nie tylko w niedziele 13 i 20 grudnia, jak wynika z obecnych przepisów, ale również 6 grudnia.

Choć na sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w grudniu będa tylko dwie niedziele handlowe, to jednak Jarosław Gowin nie składa broni.

- Ministerstwo Pracy i Technologii stoi konsekwentnie na stanowisku, że ze względów bezpieczeństwa i gospodarczych warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą hadlową. Prowadziem na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi, OPZZ i FZZ popierają ten postulat, czekają nas jeszcze dalsze konsultacje. Na razie ustalenie jest takie, jakie widać - powiedział w sobotę Jarosław Gowin.

I dodał: - Jeżeli pan premier pozwoli, dałbym sobie jeszcze trochę czasu na rozmowy z partnerami społecznymi.

Zasugerował tym samym że prowadzone będą jeszcze rozmowy ze związkowcami z NSZZ "Solidarność", czyli głównymi orędownikami zakazu handlu w niedziele. Przypomnijmy, że w ostatnich do zliberalizowania przepisów o niedzielach wezwała rząd cała strona społeczna wchodząca w skład Rady Dialogu Społecznego - w tym organizacje reprezentujące pracodawców i pracowników. W przyjętym stanowisku zasugerowano, by handel został odblokowany we wszystkie niedziele aż do ustania stanu epidemii / stanu zagrożenia epidemicznego i przez następujących po nim 180 dni. Jednocześnie wszyscy pracownicy handlu mieliby otrzymać gwarancję dwóch wolnych niedziel w miesiącu.

Przypomnijmy jednak, że pod koniec października ze składu Rady Dialogu Społecznego wystąpił związek zawodowy NSZZ "Solidarność". Według doniesień mediów, przyczyną tego ruchu było powołanie wicepremiera Jarosława Gowina na przewodniczącego RDS.

Uwolnienie handlu w niedziele popierają m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Polska Rada Centrów Handlowych i Konfederacja Lewiatan. Przeciwne postulaty wysuwają związkowcy z "Solidarności" oraz Polska Izba Handlu, a także Polskie Stowarzyszenie Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Brak 23.11.2020

  Z całym szacunkiem do tego Pana, ale niech sam sobie pracuję w niedziele.

 • Major 23.11.2020

  To zapraszam pana Gowina z rodziną, żeby przyszli obsługiwać klientów w niedzielę. Mi wystarczy że codziennie idę do pracy z myślą, czy dzisiaj znowu uda się uniknąć zakażenia. Przecież klient ma w d..e dystans, stoi ci za plecami albo 0.5 metra przed, nie mówiąc o tym, że w wąskiej alejce człowiek na człowieku.
  Poza tym, kto 6 grudnia, czyli prawie 3 tygodnie przed świętami będzie robił zakupy.

 • nick 23.11.2020

  Cóż za trudna i mordercza walka, wymagająca poświęcenia, czasu, HEROIZMU! Panie Ministrze, proszę tylko pamiętać o wypłacie sobie premii, niezależnie od rezultatu. Bo przecież chęci też się liczą..

 • Ada 23.11.2020

  Najlepiej niech zamkną całą gospodarkę, będziemy jedli kamienie i gruz, jak to wszystko padnie...

 • inga 22.11.2020

  łapy precz od wolnych niedziel, epidemia koronawirusa z 20000 przypadków to nie są żarty

 • Paweł 777 22.11.2020

  Czy ktoś myśli o pracownikach i ich rodzinach ,przed chwilą galerie były wielkim zagrożeniem a teraz nagle mogą być otwarte 24h na dobę nie długo,puknicie się w te wasze puste łby!!!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także