02.12.2016/15:57

Grupa Maspex zainwestuje w innowacje 60 mln euro


Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 60 mln EUR (ok. 267 mln PLN) na rozbudowę i modernizację zakładów produkcyjnych i nowoczesnych magazynów polskiej Grupy Maspex - jednej z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Część środków z EBI (30 mln EUR) pochodzi z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który stanowi główny element planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską.

Grupa Maspex realizuje program strategicznych inwestycji w zaawansowane technologicznie rozwiązania logistyczne, rozbudowę produkcji i zwiększanie wydajności, aby jeszcze bardziej poprawić swoją konkurencyjność. Wspierany przez EBI projekt obejmuje rozbudowę i modernizację zakładów produkujących m.in. soki owocowe, przetwory owocowe i warzywne oraz makaron, a także budowę nowych linii produkcyjnych do przetwórstwa owoców i warzyw oraz rozbudowę trzech nowoczesnych centrów logistyczno-magazynowych w Lublinie, Olsztynku i Łowiczu.

Inwestycje proekologiczne Grupy zwiększą jej efektywność energetyczną i produkcję energii odnawialnej. Należy do nich instalacja biogazowni w zakładzie w Tychach oraz instalacja paneli fotowoltaicznych w Olsztynku. Ten program inwestycyjny pozwoli firmie wzmocnić jej pozycję rynkową, a także stworzyć ponad 150 nowych miejsc pracy i zachować już istniejące.

 - Wspieranie innowacyjnych i przyjaznych środowisku inwestycji rozwijających się przedsiębiorstw w Europie to jeden z priorytetów EBI – banku Unii Europejskiej. Jesteśmy zadowoleni z możliwości finansowania przedsięwzięć Grupy Maspex, ponieważ nie tylko zwiększą one jej konkurencyjność i wydajność energetyczną, lecz także przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy. To jest właśnie cel EFIS – stymulowanie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Chcielibyśmy wspierać dalsze inwestycje tego typu w Polsce - mówi Vazil Hudák, wiceprezes odpowiedzialny za działalność kredytową EBI w Polsce.

- Umowa podpisana dzisiaj pokazuje, jak plan inwestycyjny dla Europy może pomoc w modernizacji obiektów przemysłowych, tym samym promując konkurencyjność oraz ochronę miejsc pracy. Mam nadzieję na więcej takich umów w Polsce w nadchodzących miesiącach i latach - dodaje Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.

- Realizowane zadania inwestycyjne w Grupie Maspex po raz pierwszy zostaną sfinansowane kredytami inwestycyjnymi pochodzącymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Finansowanie to pozwala nam na pozyskanie środków nie tylko na lepszych warunkach w porównaniu z bankami komercyjnymi, ale także o dłuższym terminie kredytowania. Planowane inwestycje sprawią, że będziemy jeszcze bardziej efektywni, elastyczni w reagowaniu na potrzeby konsumentów. Inwestycje w obszar logistyki są dla nas kluczowe z punktu widzenia obsługi naszego otoczenia handlowego. Oczekiwania klienta względem dostawców rozwijają się w błyskawicznym tempie. Dzięki utrzymaniu usługi logistycznej na najwyższym poziomie Grupa Maspex jako lider osiąga mocną przewagę nad konkurencją - wyjaśnia Bogdan Tyrybon, Business Supply Chain Manager w Grupie Maspex

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.