27.08.2018/17:11

Grupa Metro zmieni właściciela? Czesko-słowacki inwestor może przejąć sieć Makro

W piątek agencja Reuters poinformowała, że rodzinna grupa inwestycyjna Haniel zgodziła się sprzedać swoje 7,3 proc. akcji Metro AG czesko-słowackiemu funduszowi EP Global Commerce (EPGC). W poniedziałek spółka Ceconomy – właściciel sieci MediaMarkt i Saturn – ogłosiła, że może się zdecydować na podobny krok. Jeśli EPGC przejmie ponad 30 proc. akcji Metro AG, będzie miał prawo wystąpić o przejęcie wszystkich akcji spółki – relacjonuje New York Times.

Fundusz EP Global Commerce jest współwłasnością czeskiego miliardera Daniela Kretinskiego (53 proc.) i słowackiego inwestora Patrika Tkaca (47 proc.). Inwestorzy mogą przejąć akcje Metro AG od rodzinnego funduszu inwestycyjnego Haniel, który jest obecnie największym udziałowcem w spółce, posiadając 22,5 proc. akcji o wartości 977 mln euro – według kursu zamknięcia w piątek.

Jak informuje New York Times, w poniedziałek firma Ceconomy, która w ubiegłym roku oddzieliła się od Grupy Metro, poinformowała o rozmowach w sprawie sprzedaży większości swoich 10 proc. udziałów w Metro AG grupie inwestycyjnej, na czele której stoi czeski miliarder. Oznaczałoby to, że EPGC może kontrolować 31,5 proc. akcji koncernu detalicznego, czyli powyżej progu 30 proc., powyżej którego zgodnie z niemieckim prawem firma może się ubiegać o przejęcie 100 proc. akcji danej spółki.

NYT przypomina, że wartość akcji Metro AG spadła w tym roku o blisko jedną trzecią. W poniedziałek kurs akcji skoczył o rekordowe 18 proc.

Źródło: nytimes.com

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • xc 28.08.2018

    globalizacja i przejęcia , niedługo cały handel będzie w kieszeni paru pacyków ze wschodniego wybrzeża

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.