15.05.2020/18:05

Grupa Spar rośnie ale negatywnie na wynikach odbiły się problemy biznesu w Polsce

Przychody Grupy Spar (za okres sześciu miesięcy zakończonych 31 marca 2020 roku) wzrosły o 10,1 proc. Grupa rosła na wszystkich rynkach, na których działa, jednak duży wpływ na ogólny wynik miał biznes w Polsce, który po raz pierwszy został wliczony do ogólnych wyników spółki.

Wciągu ostatnich sześciu miesięcy Grupa Spar zakończyła przejęcie polskiego biznesu sieci Piotr i Paweł, i zabezpieczyła prawa do licencji na markę Spar w Polsce. Zgodnie z oczekiwaniami firma informowała o stratach, które wynikały z restrukturyzacji i reorganizacji operacji na polskim rynku. Grupa wskazuje, że wspomniane procesy trwały dłużej niż się spodziewano, co wynikało m.in. z tego, że pandemia COVID-19 wstrzymał pracę sądów, co opóźniło finalizację działań.

Opóźnienia utrudniały także wznowienie normalnych operacji handlowych, co miało negatywny wpływ zarówno na biznes detaliczny, jak i hurtowy firmy w Polsce. Na wynik polskiego biznesu negatywnie wpłynęło zastosowanie systemu raportowania MSSF 16 oraz różnice kursowe euro/złoty.

Pomimo problemów w Polsce Grupa Spar pozostaje pozytywna nastawiona do naszego regionu w perspektywie średnio- i długoterminowej. Władze grupy wskazują, że po wyłączeniu wpływu polskiego biznesu, Grupa osiągnęła dobre wyniki.

Wyniki Grupy Spar zostaną opublikowane w dniu 21 maja 2020 r. lub blisko tej daty.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.