03.08.2020/08:25

Grupa Żywiec notuje mniejsze zyski, m.in. z powodu… wzrostu popularności opakowań bezzwrotnych

Grupa Żywice odnotowała w pierwszym półroczu 2020 r. wzrost przychodów o 4,6 proc. Znacząco spadły jednak zyski, ponieważ przychody rosły wolniej niż koszty. Szczególnie rosły koszty opakowań ponieważ w dobie pandemii konsumenci zaczęli preferować butelki bezzwrotne i puszki.

W pierwszym półroczu 2020 roku przychody ze sprzedaży Grupy Żywiec S.A. wyniosły 1 681 mln zł – w pierwszym półroczu 2019 r. było to 1 607 mln zł – co oznacza wzrost o 4,6 proc. Zysk z działalności operacyjnej Grupy Żywiec wyniósł 100 mln zł – w pierwszym półroczu 2019 r. było to 127 mln zł.

W pierwszych sześciu miesiącach roku Grupa Żywiec S.A. koncentrowała się na utrzymaniu ciągłości biznesu i realizacji założonej strategii, przy zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom, klientom i partnerom biznesowym w warunkach pandemii. Spółka elastycznie dostosowała swoje programy marketingowe oraz obsługę klienta do nowych warunków działania.

Na osiągnięty wynik wpłynęło szereg czynników. Przede wszystkim globalna epidemia koronawirusa spowodowała czasowe ograniczenie sprzedaży piwa w kanale gastronomii. W pierwszym półroczu 2020 roku sprzedaż piwa w keg z wyłączeniem piw Browaru Namysłów wyniosła 90 tys. hl w porównaniu do 203 tys. hl w analogicznym okresie roku poprzedniego, przy czym w 2019 roku sprzedaż piwa w keg z wyłączeniem piw Browaru Namysłów stanowiła jedynie 4 proc. całego wolumenu Grupy Żywiec.

Spółka wdrożyła program pomocowy dla lokali gastronomicznych polegający na odbiorze piwa w keg w czasie, gdy lokale w tym kanale pozostawały zamknięte. Koszt programu pomocowego wyniósł 3,9 mln zł, co przełożyło się na wzrost kosztów działalności.

Zmiana preferencji konsumentów z zakupu produktów w opakowaniach zwrotnych na piwo w opakowaniach jednorazowych – butelce bezzwrotnej i puszce – wpłynęła na wzrost kosztów produkcji.

Wśród czynników makroekonomicznych spadek wartości złotówki wpłynął na wzrost kosztów zakupów oraz kosztów przeszacowania zobowiązań w walutach obcych, co przełożyło się na spadek zysku operacyjnego i zysku netto.

W omawianym okresie spółka wdrożyła inicjatywy oszczędnościowe, które ograniczyły negatywny wpływ tych czynników na wyniki spółki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także