20.09.2018/10:20

Grupa Żywiec w sporze z fiskusem. Chodzi o 68 mln zł podatku

Z protokołu sporządzonego po kontroli podatkowej, przeprowadzonej w Grupie Żywiec wynika, że spółka niewłaściwie wyliczyła podatek dochodowy od osób prawnych za 2013 r., w związku z czym może na nią być nałożony dodatkowy podatek w wysokości ok. 47 mln zł, wraz z odsetkami w wysokości 21 mln zł. Zarząd spółki nie zgadza się z tymi ustaleniami i zamierza złożyć zastrzeżenia do protokołu.

Z analizy treści protokołu, sporządzonego po kontroli skarbowej, prowadzonej w spółce przez Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (ŚUCS), wynika, że zdaniem ŚUCS w rozliczeniach podatkowych od osób prawnych za 2013 r. Spółka niewłaściwie ujęła przychody i koszty związane z rozliczeniem opłat licencyjnych pomiędzy Spółką a Brandhouse Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o. s.k., a także koszty uzyskania przychodów związane z odpisami amortyzacyjnymi od znaków towarowych.

W przypadku podtrzymania ww. ustaleń w ewentualnej decyzji ŚUCS, spółka szacuje, że wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wyniosłaby ok. 47 milionów złotych z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz 21 milionów złotych z tytułu odsetek.

Spółka nie zgadza się z ustaleniami protokołu, gdyż w opinii zarządu zawarte w nim wnioski ŚUCS nie znajdują uzasadnienia na gruncie obowiązujących przepisów prawa, a także dotychczasowego orzecznictwa sądów administracyjnych, dotyczącego spraw o zbliżonym stanie faktycznym i prawnym. Spółka posiada ponadto indywidualne interpretacje prawa podatkowego, wydane w imieniu Ministra Finansów, potwierdzające zasadność podjętych przez Spółkę działań.

Spółce przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń i wyjaśnień do protokołu w terminie 14 dni, z czego zamierza skorzystać w obszernym zakresie.

Spółka podaje informację do publicznej wiadomości, gdyż protokół stanowi istotny etap kontroli podatkowej, której ostateczny wynik może mieć znaczenie dla wartości potencjalnych roszczeń odzwierciedlonych w księgach rachunkowych. Informacje o dalszych kluczowych etapach tego postępowania, spółka będzie przekazywać w odrębnych raportach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.