28.01.2023/09:01

Grupa Żywiec znika z warszawskiej giełdy. Była na niej obecna od ponad trzech dekad

Producent piwa Grupa Żywiec to jedna z firm z najdłuższym stażem na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na warszawskim parkiecie zadebiutowała we wrześniu 1991 r. Ta passa dobiega właśnie końca, bowiem kontrolowana przez Heinekena grupa złożyła do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o udzielenie zezwolenia na wycofanie akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym.

- Wniosek został złożony w wykonaniu uchwały podjętej przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki w dniu 26 stycznia 2023 r. w sprawie wycofania akcji Grupy Żywiec spółka akcyjna z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A. z siedzibą w Warszawie - czytamy w komunikacie grupy.

Podkreślono w nim, że wniosek złożony do Komisji Nadzoru Finansowego dotyczy wszystkich akcji Grupy Żywiec, tj. 10.271.337 akcji, które - jak wynika z informacji o przebiegu walnego zgromadzenia - są w rękach Heineken International B.V. z siedzibą w Amsterdamie.

Już od połowy listopada ub.r. było wiadomo, że Heineken chce ściągnąć Grupę Żywiec z giełdy. Niderlandzka grupa wezwała wówczas do sprzedaży ponad 680 tys. akcji Grupy Żywiec znajdujących się w obrocie giełdowym i stanowiących ok. 6,6 proc. liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Heineken miał już wówczas akcje odpowiadające ok. 93 proc. głosów na WZA.

Wskazywano wtedy, że wzywający "zamierza nabyć akcje jako długoterminową strategiczną inwestycję finansową. Wzywający zamierza nabyć wszystkie akcje dopuszczone do obrotu i notowane na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW", a po przeprowadzeniu wezwania "wzywający zamierza przeprowadzić przymusowy wykup pozostałych akcji spółki i wycofać wszystkie akcje spółki z rynku regulowanego prowadzonego przez GPW".

Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce. Marką flagową firmy jest Żywiec – od ponad 100 lat jedno z najpopularniejszych polskich piw eksportowych, sprzedawane za granicą. Znanymi markami z portfolio firmy (i jej właściciela) są także m.in. Heineken, Desperados, Warka i Tatra. Grupa Żywiec warzy piwo w pięciu browarach.

Przychody grupy w trzech pierwszych kwartałach 2022 r. wyniosły 3,01 mld zł, przy 108,5 mln zł zysku netto jednostki dominującej i 168,7 mln zł zysku operacyjnego. Wyniki za ostatni kwartał ub.r. i tym samym za cały 2022 r. nie są jeszcze znane.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także