13.04.2017/15:32

Gry hazardowe istotne również dla sklepów

Z początkiem kwietnia weszła w życie znowelizowana ustawa o grach hazardowych. Jej zapisy nie dotyczą wyłącznie firm z branży hazardowej, ale także tych, które organizują loterie promocyjne i konkursy, a więc m.in. sklepów.

Jeszcze przed uchwaleniem w 2009 roku ustawa o grach hazardowych dostarczała niemałych emocji branży rozrywkowej. W trakcie ekspresowych prac legislacyjnych, spowodowanych tzw. aferą hazardową, wprowadzono postanowienia, które obejmowały prowadzenie wielu gier losowych monopolem państwa. Niektóre zostały całkowicie zakazane, np. gry hazardowe przez internet czy gra w pokera poza turniejami i kasynami.

To twarde prawo było jednak, ku zaskoczeniu wielu, stosowane przez organa administracji publicznej. Media donosiły m.in. o nalocie służby celnej na turniej pokerowy urządzony w szczecińskim klubie w październiku 2011 roku. Zatrzymano wówczas ponad 100 osób. W czerwcu 2015 roku doczekaliśmy się wyroku sądu pierwszej instancji w tej sprawie – skazał organizatora turnieju oraz inną osobę na karę grzywny. Wobec reszty sprawców sąd umorzył postępowanie warunkowo lub umorzył kary.

Poważne zmiany na prima aprilis

1 kwietnia 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Wprowadziła ona kilka istotnych zmian:

§   usunięcie generalnego zakazu urządzania gier losowych przez internet – z drugiej strony nałożono szereg obowiązków na operatorów takich gier, w zakresie treści regulaminu odpowiedzialnej gry, współpracy z podmiotami świadczącymi usługi płatnicze;

§   objęcie monopolem państwa gier na automatach poza kasynami – planowane jest wprowadzenie automatów w lokalach Totalizatora Sportowego;

§   umożliwienie gry w pokera poza kasynami – gra w pokera może być urządzana w formie turnieju, którego regulamin został zaakceptowany przez ministra finansów oraz pod warunkiem dokonania zgłoszenia właściwemu dyrektorowi izby administracji skarbowej;

§   wprowadzenie rejestru domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą – wpisowi podlegają nazwy domen wykorzystywanych do urządzania gier hazardowych kierowanych do usługobiorców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez zezwolenia, koncesji lub zgłoszenia. Jest to znaczące i pozytywne odstępstwo od propozycji zawartych w projekcie ustawy. Projekt zakładał bowiem wprowadzenie kontrowersyjnych norm, wedle których do Rejestru Niedozwolonych Stron [pisownia autentyczna z projektu nowelizacji – red.] wpisywane byłyby adresy elektroniczne pozwalające na identyfikację stron internetowych i innych usług zawierających treści umożliwiające urządzanie gier hazardowych bez zezwolenia. Kontrowersje sprowadzały się do obaw o zbytnio szeroki zakres stron internetowych, które mogą być objęte wpisem do rejestru (poprzez użycie miękkiej definicji stron internetowych, które choćby umożliwiają urządzanie gier losowych).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.