15.01.2021/10:24

GUS podsumował inflację za 2020 r.: 3,4 proc. droższe usługi i towary. Są pierwsze komentarze

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4 proc. (przy wzroście cen usług o 6,4 proc. i towarów o 0,9 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. W całym 2020 r. wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł 3,4 proc rdr.

W grudniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 2,1 proc.), mieszkania (o 0,1 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,19 p. proc. i po 0,03 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,5 proc.) oraz łączności (o 0,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,07 p. proc. i 0,03 p. proc.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 6,2 proc.), restauracji i hoteli (o 5,7 proc.), ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 4,3 proc.) oraz w zakresie zdrowia (o 5,1 proc.) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o 1,49 p. proc., 0,35 p. proc. i po 0,27 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 5,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,1 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,56 p. proc. i 0,20 p. proc.

 

„Średnioroczna inflacja w 2020 roku wyniosła 3,4 proc. W tym roku oczekujemy obniżenia się inflacji do 2,8-2,9 proc. Dołek osiągnięty zostanie w I kwartale (baza statystyczna z 2020). Później inflacja będzie rosła, ale inflacja bazowa będzie przez cały rok opadać” – przewidują analitycy mBanku.

„Rok 2020 zakończyliśmy z inflacją na poziomie 2,4 proc. rdr. Bazowa 3,6-3,7 proc. rdr. W 2021 r. prognozujemy spadek inflacji bazowej, wolniejszy wzrost cen żywności i wzrosty cen paliw. Inflacja średnioroczna w okolicach 2,6 proc. Od 2Q21 wzrost inflacji (niska baza na cenach paliw)” – komentują na Twitterze analitycy banku Pekao.

„W najbliższych miesiącach oczekujemy dalszego zmniejszenia inflacji, czemu sprzyjać będzie kontynuacja spadku dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz inflacji bazowej. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia inflacji bazowej będą silne efekty wysokiej ubiegłorocznej bazy. Z kolei czynnikami ograniczającymi spadek inflacji ogółem będą podwyżka cen prądu, wejście w życie tzw. podatku cukrowego i podatku handlowego od początku 2021 r. oraz podwyżka opłat za wywóz śmieci. W konsekwencji prognozujemy, że inflacja ogółem zmniejszy się w 2021 r. do 2,6 proc. wobec 3,4 proc. w 2020 r.” – komentuje Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także