26.05.2021/13:25

Mieszane nastroje wśród sieci handlowych. Pozytywne prognozy dla sprzedaży, ale sytuacja finansowa nadal pesymistyczna

Jak podaje GUS w najnowszym opracowaniu „Koniunktura gospodarcza, maj 2021”, w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się w większości prezentowanych obszarów gospodarki na wyższym poziomie niż przed miesiącem, jednak nadal poniżej średniej długookresowej. W przypadku handlu detalicznego przedsiębiorcy zgłaszają nieznaczną poprawę ogólnego klimatu koniunktury.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla sekcji handel detaliczny kształtuje się na poziomie minus 0,4 (minus 8,3 przed miesiącem). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,5 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 15,8 proc. (w kwietniu odpowiednio 12,1 proc. i 20,3 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy sprzedaży oraz sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w ostatnich sześciu miesiącach. Po raz pierwszy od listopada 2019 r. prognozy sprzedaży są pozytywne. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej, choć nadal pesymistyczne, są najlepsze od początku ub.r. Firmy odnotowują nadmierny poziom zapasów towarów. Zapowiadany spadek zamówień towarów u dostawców może być mniejszy od oczekiwanego w kwietniu. Zatrudnienie może nieznacznie wzrosnąć. Przedsiębiorcy prognozują utrzymanie tempa wzrostu cen.

W maju br. 4,9 proc. przedsiębiorstw handlu detalicznego deklaruje, że nie napotyka na problemy w prowadzeniu bieżącej działalności (3,4 proc. przed rokiem).

Przedsiębiorstwa zgłaszające bariery najczęściej wskazują na trudności związane z kosztami zatrudnienia (57,8 proc. w maju br., 51,3 proc. w analogicznym miesiącu ub.r.) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (57,4 proc. w maju br., 61,6 proc. przed rokiem).

W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie barier niejasnych, niespójnych i niestabilnych przepisów prawnych (z 39,1 proc. do 46,1 proc.), kosztów zatrudnienia oraz zbyt dużej konkurencji na rynku (z 33,7 proc. do 39,8 proc.), natomiast najistotniej zmniejszyły się trudności związane z niedostatecznym popytem (z 43,8 proc. do 32,1 proc.).

Źródło (informacje i grafiki): GUS, Koniunktura gospodarcza, maj 2021

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także