02.01.2019/09:05

GUS twierdzi, że program 500+... motywuje Polaków do pracy

Dotychczas panowało w Polsce przekonanie, że rządowy program Rodzina 500+ wpływa negatywnie na chęć Polaków do pracy. Jednak najnowsze badanie Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że jest odwrotnie - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak czytamy w "DGP", urząd zapytał 300 tys. osób o wpływ pobierania 500+ na życie zawodowe. Co czwarty respondent (76 tys.) przyznał, że dzięki pobieraniu świadczenia zaczął pracę, a drugie tyle osób (75 tys.) wskazało, że dzięki 500+ rozpoczęło poszukiwania pracy.

Dla porównania, "jedynie" 33 tys. osób pobierających świadczenie zrezygnowało z zatrudnienia, a 34 tys. przestało szukać pracy.

Jak zauważają dziennikarze "DGP", taki wynik badania jest "wręcz sensacyjny", gdyż stoi w sprzeczności z dotychczasowymi analizami skutków programu Rodzina 500+.

Jednak należy podkreślić, że metodologia GUS-owskiego badania pozostawia wiele do życzenia. Po pierwsze, badanie ma bowiem charakter deklaratywny, a zatem respondent mógł nie podać prawdy (np. uznając, że stawiałaby go ona w złym świetle). Ponadto, jak zauważa bankier.pl w polemice z "DGP", w rzeczywistości zapytano nie 300 tys. osób lecz... 55,6 tys. osób z 28,1 tys. gospodarstw domowych. - Opracowanie w celach propagandowych zdążyła już wykorzystać minister Rafalska - zauważa w komentarzu Maciej Kalwasiński z bankier.pl.

Czytaj więcej w "DGP".

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Kamień 02.01.2019

    GUS jest pod kontrolą kłamców z pisu, podobnie jak TVPPIS, prokuratura, Gazeta Antypolska, Od rzeczy , dwie Dudy, Radiowa Trójka i jeszcze trochę instytucji i wszystkie one znane są z kłamstw i z manipulacji.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.