30.01.2020/16:37

H&M po raz pierwszy powołuje kobietę na stanowisko CEO

Odzieżowa spółka Hennes & Mauritz AB powołała Helenę Helmersson na stanowisko CEO. Zastąpi ona Karla-Johana Perssona, wnuka założyciela firmy. Helmersson jest pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w H&M.

Helena Helmersson była wcześniej dyrektorem operacyjnym. Karl-Johan Persson po ponad dekadzie przechodzi do rady nadzorczej, gdzie zastępuje swojego ojca Stefana Perssona na stanowisku przewodniczącego. Sztokholmska spółka H&M ogłosiła zmiany, podając kwartalne zyski, które były wyższe niż szacowali analitycy.

Pomimo dobrych wyników inwestorzy giełdowi z niepokojem obserwowali poczynania rynkowe odzieżowego giganta. Mówi się, że Helena Helmersson będzie musiała naprawić błędy potomków założycieli rodzinnej firmy. Konkurencyjna Zara czy Primark oraz internetowe sklepy Asos i Zalando ostro depczą H&M po piętach. 

Jak podaje portal Bloomberg.com, Inditex, właściciel Zary jest także pionierem koncepcji podziału na sub-marki dla klientów o różnych gustach i budżetach. H&M naśladował tę strategię, promując brandy takie jak COS lub Arket, które oprócz odzieży, rozszerzają asortyment spółki o produkty do makijażu czy drobiazgi do dekoracji wnętrz, takie jak świece i doniczki.

Pracująca od 1997 roku w H&M Helena Helmersson, zaczynała jako ekonomistka w dziale zakupów firmy i przez pięć lat pracowała jako menedżer ds. zrównoważonego rozwoju. Dyrektorem operacyjnym była od nieco ponad roku.

- Czuję się pewnie przekazując stanowisko CEO Helenie, która jest doświadczonym i wspaniałym liderem. Helena będzie nadal pracować nad planem, który przyjęliśmy na 2020 r. i lata następne - powiedział Persson cytowany przez Bloomberg.com.

Rodzina Persson zachowuje kontrolę nad firmą założoną przez Erlinga Perssona w 1947 r. Jest największym udziałowcem i przez lata systematycznie podnosiła swoje udziały, szczególnie po kłopotach operacyjnych spowodowanych spadkiem zapasów. Stefan Persson prowadził firmę przez ponad dekadę. Jest najbogatszym Szwedem i zajmuje 15. miejsce w Europie.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • D. 30.01.2020

    W takiej branzy, gdzie trzepia kase na kobietach glownie, az dziwne ze kobieta z tak duzym doswiadczeniem dopiero teraz zastapila stetryczalych panow...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.