18.06.2018/13:17

Handel i gastronomia zyskują podczas mundialu

W czasie trwania mundialu w Moskwie, w miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego popyt na krótkoterminową dzierżawę powierzchni handlowej generowany przez branże handlową i gastronomiczną może wzrosnąć od 10 do 20 proc.

Uwzględniając to, że do Moskwy ma przybyć na mistrzostwa świata w piłce nożnej ponad milion kibiców, globalna firma doradcza Colliers International opublikowała prognozę, zgodnie z którą wydarzenie to będzie miało znaczący wpływ na wskaźniki pustostanów na rynku nieruchomości w Moskwie.

W miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego popyt na krótkoterminową dzierżawę powierzchni handlowej generowany przez branże handlową i gastronomiczną może wzrosnąć o 10 do 20%.

Ekaterina Podlesnykh, szefowa działu ds. ulic handlowych w firmie Colliers International Russia wyjaśnia, że przedsiębiorstwa handlu detalicznego zamierzające wykorzystać okazję, jaką stwarzają mistrzostwa świata, będą prawdopodobnie chciały zwiększyć swoją obecność w miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego, zawierając umowy najmu na krótszy okres: od 3 do 5 lat, zamiast od 5 do 7 lat, co jest typowym okresem dzierżawy.

Szczególnie atrakcyjne będą nieruchomości wymagające niższych nakładów inwestycyjnych, zwłaszcza te, które oferują możliwość wcześniejszego odstąpienia od umowy.

– Spodziewamy się, że w branży detalicznej największy wzrost obrotów odnotuje sektor usług gastronomicznych - w okresie poprzedzającym mistrzostwa świata w piłce nożnej popyt na te usługi zwiększy się w Rosji o około 10 proc. Przewiduje się, że w związku z koniecznością zaspokojenia potrzeb głodnych kibiców i turystów udział usług gastronomicznych w strukturze najmu wzrośnie z 39 proc. do 41-42 proc. Chcąc zwiększyć obroty, również sklepy z kosmetykami i sprzętem sportowym będą konkurować o powierzchnię handlową w miejscach koncentracji ruchu turystycznego. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w Moskwie. Stolica Rosji jest nie tylko najważniejszym miastem turystycznym, ale także gospodarzem największej liczby meczów piłkarskich – dodaje Ekaterina Podlesnykh.

Analitycy Colliers przewidują, że wskaźnik pustostanów zmniejszy się w popularnych miejscach, takich jak: Arbat, Nikolskaja, Twierskaja, Kuźniecki Most, Nowy Arbat, Bolszaja Dmitrowka i Pietrowka.

Zgodnie z prognozami m.in. rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Turystyki i Moskiewskiego Departamentu Sportu i Turystyki, podczas mistrzostw świata (od 14 czerwca do 15 lipca) stolicę Rosji odwiedzi 1-1,5 mln turystów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.