12.02.2017/09:58

Handel mocno napędzał rozwój rynku magazynowego w 2016 r.

Magazynowa hossa trwa. W 2016 r. podpisano w Polsce umowy najmu na ponad 3 mln mkw., z czego na popyt netto przypadło ponad 2,2 mln mkw. To najwyższy wynik w historii naszego rynku - podsumowuje firma JLL.

- Wzrost PKB, jak również wzrost znaczenia Polski jako ośrodka obsługi firm z branży e-commerce na potrzeby krajów Europy Zachodniej stanowią istotny czynnik stymulujący popyt. Dodatkowo, jedne z najniższych na kontynencie stawek czynszowych oraz niskie stopy procentowe sprzyjają umacnianiu się wizerunku Polski jako jednej z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Europie - ocenia Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo–Przemysłowych JLL.

W 2016 r. najbardziej aktywnym rejonem pod kątem popytu były okolice Warszawy (745 000 mkw.). Co ciekawe, Szczecin zanotował znaczący wzrost zapotrzebowania na magazyny dzięki dwóm transakcjom podpisanym przez Amazon i Zalando, które łącznie wynajęły 291 000 mkw. w projektach realizowanych pod swoje zamówienie (tzw. BTS – build-to-suit).

- Tradycyjnie już sieci handlowe i operatorzy logistyczni byli najbardziej aktywni na rynku, a przypadło na nie 59 proc. popytu netto zarejestrowanego w ubiegłym roku. Warto zauważyć, że wzrósł wolumen powierzchni wynajmowanej przez firmy z sektora lekkiej produkcji i motoryzacyjnego” - dodaje Tomasz Olszewski.

W ubiegłym roku wskaźnik pustostanów na polskim rynku magazynowym ustabilizował się poziomie 6,1 proc.

- Warto zauważyć, że oddanie do użytkowania 1,2 mln mkw. nowej powierzchni nie miało większego wpływu na ogólny wskaźnik pustostanów, co świadczy o wysokiej chłonności rynku. W dużej mierze spowodowane było to faktem, że znaczący udział projektów był realizowany w formule BTS. Całkowita dostępna powierzchnia magazynowa w Polsce to aktualnie blisko 700 000 mkw. - wyjaśnia Jan Jakub Zombirt, dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa JLL.

Największy spadek wolnej powierzchni odnotowano w rejonie warszawskim (o 63 400 mkw.), pomimo oddania do użytkowania blisko 217 500 mkw. nowych zasobów. Aktualnie w Okolicach Warszawy współczynnik powierzchni niewynajętej wynosi 5,5 proc. Znaczny wzrost pustostanów odnotowano na rynku poznańskim (z 1,9 proc. do 7,2 proc.).

Najwyższy poziom wakatu rejestrowany jest w Trójmieście (14,1 proc.), Lublinie (9,6 proc.), Warszawie Miasto (9,4 proc.) oraz Krakowie (9 proc.). W Polsce Centralnej jedynie 3,0 proc. powierzchni pozostaje bez najemcy.

W 2016 r. aktywność budowlana była bardzo wysoka. Zasoby powierzchni magazynowej i przemysłowej wzrosły o 1,2 mln mkw. sięgając tym samym 11,2 mln. mkw. Deweloperzy realizowali inwestycje głównie na Górnym Śląsku (oddając do użytku 0,24 mln mkw.), w Okolicach Warszawy (0,21 mln mkw.), w Polsce Centralnej (0,19 mln mkw.) i Poznaniu (0,18 mln mkw.). Najwięcej - aż 775 000 mkw. nowej powierzchni - oddał do użytku Panattoni.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.