10.03.2020/13:35

Handel najbardziej niesolidną branżą w gospodarce

Listę niesolidnych sektorowych dłużników otwiera branża handlowa. Niespłacone w terminie zobowiązania branży wynoszą 7,52 mld zł, co stanowi aż 23 proc. łącznej kwoty wszystkich opóźnionych zobowiązań – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej.

Zaległości firm wobec partnerów biznesowych i banków na koniec 2019 . wzrosły do 32,25 mld zł, a od końca grudnia 2018 r. do końca grudnia 2019 r. firmom przybyło ponad 2,68 mld zł (9,1 proc.) płatności przeterminowanych powyżej 30 dni, na minimum 500 zł. W samej branży handlowej poziom zadłużenia zwiększył się o ponad 1 mld zł ( z 6,47 mld zł na koniec 2018 r. do 7,52 mld zł na koniec 2019 r.). W niewielkim stopniu zmniejszył się procentowy udział firm z opóźnionymi płatnościami. Na koniec ub.r. było ich 5,6 proc., natomiast rok wcześniej 5,7 proc.

Handel był w ubiegłym roku branżą, w której wartościowo najbardziej podniosły się zaległości – 1,045 mld zł (16,2 proc.). – W handlu zaległości sektorów po IV kwartale 2019 znacząco rosły przez cały rok i z pewnością przysparzały problemów swoim dostawcom, m.in. przemysłowi. Dla odmiany w budownictwie, po sporym skoku zaległości w trzecim kwartale, w czwartym sytuacja się uspokoiła – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor i wiceprezes BIK.

W przemyśle zaległości wzrosły o 8,9 proc., czyli nieco poniżej średniej dla wszystkich sektorów (9,1 proc.). W handlu jak i w przemyśle przyrost przeterminowanych zobowiązań jest efektem pogłębiania się problemów firm, które już przestały sobie radzić z terminowymi rozliczeniami, bo niesolidnych dłużników tam nieznacznie, ale jednak ubyło. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.