10.03.2021/13:18

Handlowa Solidarność szuka sojusznika w Andrzeju Dudzie. Prezydent pomoże uszczelnić zakaz handlu w niedziele? [NASZ NEWS]

Nabiera tempa sprawa uszczelnienia zakazu handlu w niedziele. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, na biurko prezydenta Andrzeja Dudy wpłynęło w środę pismo od związkowców z NSZZ Solidarność, w którym nawołują oni do głowę państwa do podjęcia inicjatywy ustawodawczej w tej kwestii.

Jak ujawniliśmy wczoraj na portalu wiadomoscihandlowe.pl, Solidarność zmieniła taktykę w sprawie niedzielnego handlu. Widząc, że nie udało się (jeszcze za poprzedniej kadencji Sejmu) wyeliminować wyjątku od zakazu handlu w niedziele przewidzianego dla placówek pocztowych - z którego chętnie korzystają sklepy spożywcze - związkowcy wpadli na nowy pomysł. Polega on na znowelizowaniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości w taki sposób, aby placówki pocztowe nie mogły handlować alkoholem. Sklepy stanęłyby przed dylematem, czy warto otworzyć sklep za cenę rezygnacji ze sprzedaży kluczowej kategorii produktów.

Solidarność listy pisze

W piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy, do którego kopii dotarliśmy jako pierwsi, związkowcy podkreślają, że sieci sklepów spożywczych "nadużywają" wspomnianego wyjątku, "uzupełniając lub przekształcając swoje usługi o obszar właściwy dla placówek pocztowych, zawierając umowy z operatorami pocztowymi na świadczenie usług w zakresie przyjmowania lub wydawania przesyłek pocztowych".

- Działanie to ma charakter pozorny, który przyczynia się do otwierania placówek handlowych w niedziele i święta pod szyldem placówek pocztowych, mimo że nie realizują one tych usług, szczególnie w te dni i w pełnym zakresie. Wskutek obchodzenia powyższego przepisu pracodawcy zmuszają pracowników do pracy w niedziele i święta - czytamy w piśmie zaadresowanym do Andrzeja Dudy.

Autorzy listu zwracają przy tym uwagę, iż mają świadomość, że znowelizowanie obowiązującej od marca 2018 r. ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest obecnie "mało możliwe". Proponują zatem alternatywę, która miałaby przynieść podobny skutek do zamierzonego.

- Najlepszym, najbardziej pożądanym społecznie mechanizmem zmiany tej sytuacji i zapewnienia pełnej realizacji zapisów ustawy (o ograniczeniu handlu w niedziele - red.), jej znaczenia i celowości, jest zakazanie sprzedaży alkoholu w placówkach pocztowych. Taki stan prawny miałby nie tylko znaczenie społeczne, tj. przeciwdziałanie nadmiernemu spożyciu alkoholu, ale ustanowiłby ograniczenia w zakresie korzystania z wyjątku dotyczącego możliwości otwierania placówek handlowych (tu: pocztowych) w niedziele i święta - wskazują związkowcy.

Podkreślają przy tym, że w pierwotnym, obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie było przewidzianego wyłączenia spod zakazu handlu w niedziele dla placówek pocztowych. Solidarność argumentuje, że tego rodzaju placówki "mają za zadanie świadczyć usługi pocztowe zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy Prawo pocztowe, która określa zasady wykonywania działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług pocztowych w obrocie krajowym lub zagranicznym".

Poszukiwania sojusznika

- Niestety, w trakcie ostatnich posiedzeń komisji (sejmowych - red.) naciski organizacji reprezentujących niektórych pracodawców doprowadziły do ustanowienia tej niekorzystnej zasady, powodującej że zapisy ustawy mają tzw. martwy charakter - czytamy w piśmie wysłanym do Kancelarii Prezydenta.

Przedstawiciele Solidarności wyrazili też nadzieję, że prezydent Duda "zechce podjąć inicjatywę ustawodawczą, w której dojdzie do korekty nadużywanych przez niektóre handlowe podmioty przepisów".

Związkowcy podpowiadają prezydentowi, jak dokładnie mógłby wyglądać projekt zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, realizujący założony przez nich cel. Sugerują "dodanie w art. 14 ust. 1 punktu 7) w brzmieniu: w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2188)".

Ciąg dalszy artykułu - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

20 komentarzy

 • Daniel 14.03.2021

  Nie układajcie ludziom życia, kiedy mogą robić zakupy kiedy nie! My naprawdę wiemy co jest dla nas najlepsze, wasze zakazy nie są potrzebne! Związki na Powązki!

 • Franczyzobiorca 14.03.2021

  Żabka i tak wyroluje państwo. A ja jako franczyzobiorca siedzę w domu, wchodzę na kamerki , piję piwo i widzę jak moje pracownice zasuwają

 • panie bogdan 14.03.2021

  ludziom na forum nie ubliżaj. każdy ma prawo do wyrazenia swojej opinii na tym forum

 • Bogdan 13.03.2021

  gościu, my też mamy prawo do odpoczynku, korzystamy z niego i go nie podważamy, z tą różnicą że nie dyktujemy innym, jak mają żyć i kiedy sobie mogą dorobić
  jeżeli piszesz takie populizmy, to świadczy tylko o twoich kompleksach, ale tu na pomoc nie masz co liczyć, bo to nie forum psychologiczno-psychiatryczne
  prawo do zakupów mam 7 dni w tygodniu, korzystam z niego i będę korzystał, a jest to tylko i wyłącznie moja sprawa. za wczasu dodam, że tam gdzie robię zakupy, pracuje gościu w trudnej sytuacji finansowej i praca w niedziele za wyższe stawki znacząco pomaga mu wyjść po przejściach na prostą

 • do bogdana od adama 13.03.2021

  taki ze mnie płatny pisowski troll jak z ciebie strach na wróble

 • do bogdan 13.03.2021

  wara od niedzielnego wypoczynku, masz na zakupy 6 dni w tygodniu i wystarczy.
  ps nie jestem żadnym trolem mam prawo do niedzielnego wypoczynku i z niego nie zrezygnuje

 • Bogdan 12.03.2021

  do adam
  Jak ci się nie podoba praca na kasie to zapraszam do fizycznej pracy na budowę gdzie prace się cały rok w mróz, upał czy wiatr. Najpierw zasmakuj naprawdę ciężkiej pracy, a nie płatny trollu solidarności wlazisz innym z buciorami w życie.

 • Johny 12.03.2021

  do adam, o jakim ty wypoczynku w niedzielę bredzisz? Przed 2018 miałem 5 dni pracy w tygodniu i wolne większość weekendów, a teraz każda sobota to cały dzień w pracy, a w niedzielę to i tak nie idzie odpocząć po 6 dniach pracy.

 • x 12.03.2021

  @do adam, powiedz tę bajeczkę tym, co pracują w niedzielę i to znacznie ciężej, a daremne to jest wasze gadanie i uszczęśliwianie ludzi na siłę. I tak nie narzucicie mi, jak mam żyć. Z resztą, już widzę jak Rydzykowi ograniczą działalność.

 • do adam 12.03.2021

  odwal sie od niedzielnego wypoczynku ludzi, niedziele pozostaną wolne , a twoja wsciekłość daremna.

 • x 12.03.2021

  @do adam, a ty się odwal od innych i nie mów innym jak mają żyć, a o wolnych niedzielach powiedz np. pracownikom stacji, na których sklepy od 3 lat poszerzają w najlepsze swój asortyment, żeby na tym bublu prawnym się wybijać

 • do adam 11.03.2021

  odwal sie chłopie od wolnej niedzieli

 • Jarosław Kaczyński 11.03.2021

  Widze, ze pisowskie trolle aktywne. Jak zwykle ożywiona dyskusja tylko pod tematami dotyczącymi aktywności polityków pisu :) Jak są branżowe niusy, to trolle nie maja pojęcia co pisać.

 • Adam 11.03.2021

  @Gość, jeżeli decydujesz się na prace w handlu to wiesz, że możesz pracować w niedzielę, nikt tego nie ukrywa, masz za to wolny dzień w tygodniu, przestań robić fikołki...

 • Czerwony Towarzysz 11.03.2021

  "alkohol sprzedaje się w sklepach przy CPN"

  A gumy Donald - w Peweksie.

  Kolego, obudź się. Mamy rok 2021.

 • Normalny w coraz bardziej nienormalnej Polsce 11.03.2021

  Co za obłuda z tym, ze sprzedawać w niedzielę może tylko właściciel. W większości normalnych krajów świata ludzie pracują także w niedziele i odbierają sobie dni wolne w tygodniu. Zresztą u nas też setki tysięcy czy miliony pracuje w niedziele. To presja coraz bardziej oderwanego od życia Kościoła na pis spowodowała, że wprowadzono ten bezsensowny zakaz. A wystarczy jak ludziom zagwarantuje się dwie niedziele wolne w miesiącu. Dlaczego np. ORLEN ma wszystkie sklepy otwarte w niedziele, czy w ramach uszczelniania nie należy np. zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliwowych - przecież to jest nonsens.

 • Gość 10.03.2021

  Adam jeśli decydujesz się na pracę w służbach np. w straży to idziesz do pracy dwa razy w tygodniu i resztę masz wolne i oczywiście może trafić ci się służba w niedzielę ale ta służba jest wpisana w zawód. Otwarty sklep w niedzielę nie jest Ci do życia potrzebny. Jeśli jednak coś pilnie potrzebujesz to jest dużo otwartych prywatnych gdzie stoi właściciel.

 • 123 10.03.2021

  poczta to jeden z wybiegów utrzymania handlu , ale takich form jest 23 , jak zakaz to zakaz dla wszystkich , alkohol sprzedaje się w sklepach przy CPN , tam dopiero całą noc kwitnie życie towarzyskie , a młodzi przyjeżdżają samochodami

 • Adam 10.03.2021

  @Obserwator, przestań korzystać w niedzielę z Internetu, jedzenia na wynos, lekarza, szpitala, straży pożarnej, stacji benzynowej, doraźnej pomocy lekarskiej i wielu innych. No chyba że uważasz iż tam nie pracują takie same osoby jak w supermarkecie, tylko nie wiem.. może myślisz, że tam pracują roboty? W czym jest lepszy kasjer w sklepie od kasjera na stacji benzynowej?

 • Obserwator 10.03.2021

  Nareszcie coś konkretnego! Trzeba skończyć z fikcją i niech właściciele stoją za ladą. Takie były ustawowe ustalenia !

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także