29.10.2018/09:47

Hipermarket E.Leclerc w Rzeszowie przeszedł rewolucyjne zmiany

Rzeszowski hipermarket E.Leclerc przeszedł gruntowną modernizację. Odnowiono sześć działów, a także zmieniono wyposażenie.W hipermarkecie wprowadzono także szereg zmian poprawiających jakość produktów.

Modernizacja objęła m.in. zakup nowych ekologicznych lodówek CO2. Dzięki tej zmianie powierzchnia obejmująca produkty chłodzone powiększyła się o ok. 40 proc.

W dziale „Owoce i Warzywa” wprowadzono technologię nawilżania zapewniającą długotrwałe utrzymanie świeżości sałat i ziół oraz zamontowano nowoczesną ladę chłodniczą.

Nowa lada pojawiła się także w dziale garmażeryjnym, który został wzbogacony o strefę ciepłych posiłków i zyskał nazwę „Bistro”.

Najbardziej widoczna zmiana nastąpiła w dziale „Zdrowa Żywność”. Jego asortyment poszerzono o ponad 1000 nowych produktów. Dział został szczególnie wyeksponowany w przestrzeni sklepu, podzielono go także na osobne kategorie produktów: ekologiczne, bez laktozy, bez cukru, bez glutenu, vege, super food oraz bez glutaminianu.

Nowe oblicze zyskał również dział „Kuchnie Świata”, który po zmianach obejmuje ponad 700 produktów. Został on także podzielony na sekcje: francuską, włoską, grecką, orientalną, tajską, meksykańską, japońską i chińską.

– Wszystkie zmiany przeprowadziliśmy z myślą o klientach. Naszym głównym celem było zapewnienie jeszcze wyższej jakości produktów i jestem przekonany, że udało nam się to osiągnąć – mówi Denis Louis, prezes E.Leclerc w Rzeszowie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • klient 30.10.2018

    Sklep w Poznaniu przy ul. Głogowskiej wygląda jak z lat '90! Zmodernizujcie go wreszcie!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.