29.11.2019/12:59

Hipermarkety w mocnym odwrocie. Duży format nie wytrzymuje konkurencji z dyskontami

Wartościowe udziały hipermarketów w polskim rynku handlu FMCG zmalały w 2018 r. względem roku wcześniejszego z 14 proc. do 13,1 proc. - wynika z danych GfK.

Na przeciwległym biegunie znalazły się dyskonty. Udziały tego kanału sprzedaży wzrosły w rok z 30,5 proc. do 32,3 proc. W przypadku żadnego innego formatu obecnego na polskim rynku nie nastąpiły aż tak istotne zmiany udziałów.

Udziały w rynku zdobywają lub bronią te formaty które skutecznie realizują strategię proximity, convenience i dopasowania do konsumenta. Oprócz dyskontów są to także supermarkety oraz spożywcze sklepy wchodzące w skład sieci handlowych.

Według GfK, kanał supermarketowy zyskał w 2018 r. jedynie 0,1 proc. udziałów w rynku handlu FMCG w Polsce i obecnie odpowiada za 16,4 proc. tego rodzaju sprzedaży.

Zarówno drogerie, jak i spożywcze sklepy sieciowe utrzymały swoje udziały na poziomach 2017 r. Wygenerowały one, odpowiednio, 4,6 proc. oraz 8,7 proc. sprzedaży na tym rynku.

Zmalała natomiast rola, jaką odgrywają spożywcze sklepy niezsieciowane oraz specjalistyczne sklepy spożywcze. Te pierwsze zmniejszyły udziały w rynku z 8,3 proc. do 7,9 proc. W przypadku sklepów specjalistycznych, spadek nastąpił z poziomu 8,4 proc. do 8,1 proc.

Pozostałe podmioty działające na rynku, takie jak stacje benzynowe, e-commerce, bazary/handel uliczny, apteki czy kioski odpowiadały w 2018 r. za 9 proc. rynku (rok wcześniej 9,2 proc.).

Cały rynek FMCG, według metodologii GfK, warty był w 2018 r. w Polsce 160,7 mld zł. Względem roku wcześniejszego, gdy jego wartość szacowano na 156,7 mld zł, wzrósł o 2,6 proc.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • ter 02.12.2019

    :( Strach sie bac. Polakom wystarcza zestaw podstawowy? To doprowadzi do zdominowania calego rynku przez kilku wielkich graczy zywnosci przemyslowej. Na nic innego nie bedzie miejsca, dyskonty nie bawia sie zywnosc od srednich czy malych producentow. W konsekwencji narod zostanie sprowadzony do parteru - śmieciożercow.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.