18.05.2017/22:27

Hipermarkety w Polsce znowu w kłopotach

Po sześciu „przyzwoitych” kwartałach, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2017 r. sytuacja na rynku hipermarketów gwałtownie się pogorszyła, a sprzedaż w tym największym formacie sklepów spadła o prawie 4 proc. Na minusie były także supermarkety.

Wg danych GUS w I kw. 2017 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,1 proc. Optymistyczne nastroje konsumentów i rosnące wydatki stymulowane m.in. przez transfery socjalne (w tym program 500+), a także wzrost płac nie przekłada się na poprawę kondycji wszystkich formatów handlowych na polskim rynku. Systematycznie zyskują dyskonty, a supermarkety i hipermarkety notują nieustanie wahania sprzedaży.

Z danych firmy Nielsen wynika, że w I kw. br. sprzedaż w supermarketach spadła o 1,7 proc., gdy kwartał wcześniej wzrosła o 1,9 proc. To pierwszy kwartał od połowy 2015 r. gdy w tym formacie spada sprzedaż.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja w hipermarketach, których sprzedaż w I kw. br. spadła o 3,8 proc. W poprzednich sześciu kwartałach wyniki największych sklepów były mieszane, od minimalnych spadków (- 0,8 proc.) po wzrost sięgający 2,6 proc. w IV kw. 2016 r.

Wydawało się więc, że po okresie znacznych spadków sprzedaży w latach 2013-15, w ostatnich miesiącach sytuacja hipermarketów się stabilizuje. Jednak mocne spadki w I kw. spowodowane m.in. czynnikami sezonowymi (jeden dzień handlowy mniej w lutym, święta w kwietniu), a także wojną promocyjno-cenową ze strony dyskonterów wskazują, że problemy największych formatów jeszcze się nie skończyły. Można jednak przypuszczać, że obecny kwartał będzie dla nich nieco lepszy.

Co ciekawe, kłopoty przeżywają także najmniejsze placówki handlowe. Według danych CMR w kwietniu br. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych wyniosła niemal tyle samo, co w marcu br. Jednak w ujęciu rok do roku odnotowano spadek o 5,7 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.